insan aç ve susuz kaç gün yaşar?

'Ders notları' forumunda Sibel tarafından 10 Mar 2011 tarihinde açılan konu

 1. İnsan aç ve susuz en çok ne kadar yaşar?

  Bir insanın susuz ve aç ne kadar yaşayabileceği bir çok etkene bağlıdır. Susuz yaşamak insanlar için mümkün değilken, gıda almadan aylarca yaşayabilen insanlar vardır. Çünkü vücudumuzun 3/4 ‘ü sudur. Gün içerisinde terleme, idrar ve solunum yoluyla su kaybederiz. Bir kişi günde ortalama 1,5 litre su kaybeder. Yemek yemeden yaşamak metabolizma hızına, vücudumuzdaki yağ miktarına, hava sıcaklığına ve kararlılığa bağlıyken, susuz kalmak insanların insiyatifinde olan bir durum değildir. İnsanların yaşamak için oksijenden sonra en çok ihtiyaç duydukları şey sudur. Özellikle çok sıcak havalarda vücut ısısı yükseleceğinden ve terleme yolu ile çok fazla su kaybedileceğinden sadece 1-2 saatlik bir susuzluk bile insanları öldürebilir. Ama genel olarak doktorlar bir insanın en fazla 3 veya 4 gün susuz kalabileceklerini söylüyorlar.

  En uzun yaşam sadece 18 günden ibarettir.
  18 yaşındaki Avustralya'lı bir genç 1 Nisan 1979 da tutuklanmış, hücreye konulmuş ve unutulmuş. 18 Nisan'da bulunduğunda ölmek üzereymiş.


  Bir kişi su içerek ama yemek yemeyerek uzun süre hayatta kalabiliyor. Örneğin Hindistan’ın bağımsızlığı için açlık grevine giren 70 yaşındaki Gandhi, sadece su içerek ama hiç bir şey yemeden açlığa 21 gün dayanabilmişti. Şüphesiz bu onun kararlığını gösteren bir durumdu. Eskiden toplama kamplarındaki kişilere bakıldığında da bu insanların su içerek ama aç kalarak 40 güne kadar yaşayabildikleri tespit edilmiştir. Çünkü metabozlizma hızını gıda almadığında yavaşlatır ve eğer vücudunda yeterli yağ miktarı varsa bu duruma ayak uydurabilir. Dünyada doktorlar bir insanın aç kalarak ama su içerek 8 haftaya kadar yaşayabildikleri konusunda hem fikir. Vücudumuzdaki yağ miktarı, metabozlima hızı, hava sıcaklığı ve kararlılık bu sürede en belirleyici etkenler.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 9 Tem 2014