İngiltere Kadınlar Yumurtalarını Satıyor

'Kadınca' forumunda EyLüL tarafından 19 Tem 2012 tarihinde açılan konu

  1. İngilterede son dönemde yaşanan ekonomik kriz kadınların para karşılığında özel doğurganlık kliniklerine sattığı yumurta sayısında patlamaya neden oldu.

    1 Nisanda yürürlüğe giren yeni kanunla yumurtalıklarını bağışlamak isteyen kadınlara 750 sterline kadar izin verilince, donör kaydı yaptıran kadın sayısında hızla bir artış gözlendi. Bir zamanlar yumurta elde etmek isteyenlere 18 ay kadar süren sıra listeleri bulunan klinikler artık bir dönemi geride bıraktı. Bir başka deyişle çocuğu olmayan ve tüp bebek tedavisinden ümitsiz çiftler artık süreci hemen başlatabiliyor.
    Döllenme ve Embriyoloji Kurumu tarafından yapılan bir inceleme sonrasında donörlere yapılan ödeneğin üst sınırı durumun neden olduğu rahatsızlık, bağlılık ve zaman gerekçeleriyle 250 sterlinden 750 sterline yükseltilmişti.
    İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre, Manchester kentindeki doğurganlık hizmetlerinin yetkilileri ise ekonomide yaşanan resesyonun kadınları yumurtalarını vermeye sürükleyen ana neden olduğunu belirtiyor.