ingilizce essay nasıl yazılır

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Ezlem tarafından 30 Kasım 2010 tarihinde açılan konu


 1. Essay Nedir?Essay Nasil Yazilir?

  ABDde üniversiteler kayıtta öğrencinin sadece iyi notlar alabilmesini değil, mezun olduktan sonra kariyer yapmada en gerekli özellikler arasında olan „kendini ifade etme gücü ve yaratıcılık“ niteliklerine sahip olmasını da arar.
  Bu şekilde üniversiteler is dünyasını şekillendirecek kişilikleri yetiştirmeyi hedefler. Öğrenciler sahip olmaları gereken bu nitelikleri üniversiteye kayıt sürecinde ispatlamak zorundadır.

  Bu, üniversitelerce kayıt şartları arasında çok önemli bir yere sahip olan “ESSAY“ adli bir tanıtım yazısı ile yapılır. Bu yazı öğrencinin aldığı iyi notları yanında kayıt şansını belirleyen önemli etkenlerden biridir. Essay ortaokul ve lise de yazılan kompozisyonlara benzetebilirsiniz. Essaydaki konu öğrencinin kendisi ve gelecek için hedefleridir. Essayda yazacağınız yazının konusu büyük ölçüde üniversiteler tarafından sorulan sorular ile üniversiteler tarafından belirlenir.

  Türk eğitim sisteminde hiç bir şekilde rastlanılmayan bu tür bir başvuru şartı, İngiliz sistemi eğitim veren ülkelerde üzerinde durulan bir konudur.

  Üniversitelerde öğrenciler tarafından gönderilen essaylar bir komisyonca değerlendirilir.
  Üyelerin yazdığınız essaylar için ayırdıkları zaman kısadır. Bu yüzden yazacağınız essay oldukça düzenli ve ilgi uyandırıcı olmalıdır. Essayin konusu sizsinizdir.

  Kendinizi anlatmaya çalışırken essayinizi değerlendiren komisyon üyesine kişiliğiniz, zekanız, kabiliyetleriniz ve yaratıcılığınız hakkında farkına varmadığınız birçok ip ucu verirsiniz. Essayi okuyan kişi sizin ders durumu ve notlarınız dışında başka yönlerinizle ilgilenir bu yüzden essayda aldığınız başarılardan çok kendiniz hakkında bilgi vermelisiniz.

  Essay haricinde sizden Amerikada okul tarafından tekrar kendinizi tanıtmanız istenebilir, o an için en büyük hazırlığınız güzel bir essay yazmak için harcadığınız geniş zaman zarfında edindiğiniz birikimler olacaktır. Essayi yazarken yazma ve kendinizi ifade etme kabiliyetinizi gösterirsiniz. Asil önemli olan şey seçtiğiniz güzel ve ilgi uyandıran bir üslup ile değer yargılarınızı, düşünme biçiminizi, hayata bakış açınızı ve tercihlerinizi yazınızda uygun bir şekilde dile getirmektir. Essayi yazmak için kendinize yeterli zaman ayırın ve ortaya orijinal bir yazı çıkarmaya çalışın.

  Essayın Çerçevesi

  Essay'ın konu yönü önceden college ve üniversite tarafından sorulan sorularla ne kadar belirlenmiş gibi gözükse de cevap yelpazesi geniştir. Elinizden geldiği kadar yazınızın özgün ve değişik yönlerinizi anlatıyor olmasına dikkat edin. Bunun için yazmaya başlamadan önce üniversite tarafından gönderilen soruları da göz önüne alarak kendinize sorular sorup cevaplarını düşünün. Verdiğiniz cevaplar sizi bir çok yönünüzle anlatmalı.

  Kendinize yöneltebileceğiniz ve üniversiteler tarafından sorulabilecek bazı sorular:


  - Hangi niteliğiniz sizi başkalarından ayırıyor? Bu niteliğinizi neye borçlusunuz?
  - Ne tür aktiviteleriniz var? Neden?
  - Ne tür kitap okursunuz? Neden bu tür kitapları okursunuz?
  - Sinema ve tiyatro alanında sizi derinden etkileyen yapıtlar oldu mu? Hangileri? Neden?
  - Zorluklar karşısında nasıl davranırsınız? Nasıl zorlukların üstesinden gelirsiniz?
  - Başarılarınızda en büyük etkenler hangileridir? Bu etkenler başarınızda nasıl bir rol oynarlar?
  - Neden bu okulu seçtiniz? Neden bu ülkede okumak istediniz?
  - Bu okuldan beklentileriniz? Okulu bitirdikten sonra gerçekleştirmeyi düşündüğünüz ne gibi planlarınız var?

  Biçimsel Kurallar

  Essay yazarken bir kompozisyonda olduğu gibi uymanız gereken belirli kurallar vardır. Bu açıklamaların sonunda çok sayıda essay örneği bulabileceğiniz çeşitli İnternet adreslerini vereceğiz.
  Essay'ınızda giriş, gelişme ve sonuç bölümlerini açık bir şekilde belirtmelisiniz. Bazı üniversiteler çok soru yöneltip her soruya kısa cevaplar niteliğinde bir essay isteyebileler. Diğer bazı üniversiteler ise sordukları bir tek sorunun cevabi olarak bir makale isterler.
  Not ortalaması çok parlak olmayan kişilerin bile gayet güzel bir essay ile şanslarını yükseltebilmelerinin mümkün olduğunu unutmayın.
    2. Cevap: ingilizce essay nasıl yazılır

  Bölümleri biraz daha açıklayabilirmisiniz ?