İngiliz Times Avrupa'nın yeni güçlü adamı Yazısı

'Haberler' forumunda Sitem tarafından 11 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]
  İngiliz Times Türkiye makalesi
  Avrupa'nın yeni güçlü adamı haberi
  The Times:Avrupa’nın Yeni “Güçlü Adamı” Türkiye, Orta Doğu’da da Büyüyen Bir Güç

  Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, baskılara ve ülkesindeki felakete duyarsız tavrıyla Orta Doğu’nun siyasi gerçeklerini bile anlayamaz hâle geldi. Batı’nın eleştirilerini ve tedirgin Arap komşularının değişim çağrılarını dikkate almamak aptalca. Ama Türkiye Dışişleri Bakanı, kendisini Ankara’nın dökülen kana ilişkin öfkesi konusunda uyarırken, ordusunu katliama göndererek Esad,bizzat baskıcı rejiminin hayatta kalmasını riske atmış oluyor.

  Batı, Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılış döneminde hasta adam olarak nitelenmesi, yakın tarihteki darbeler, istikrarsızlık ve aşırı yüksek enflasyon sorununa ilişkin akılda kalanlar nedeniyle Türkiye’yi çoğunlukla hafife alıyor. Türkiye bugün ise 74 milyonluk nüfusu, yüzde 9’luk yıllık büyüme oranı, taşmış durumdaki yabancı yatırımcısı, iddialı özgüveni ve uluslararası ihtiraslarıyla bölgesel bir dev.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, oyların yüzde 50’sinden fazlasını alarak üçüncü kez elde ettiği son seçim zaferiyle Türk lider Kemal Atatürk’ten sonra Başbakan olarak en fazla iktidarda kalan devlet adamı oldu. Bir yandan izlemekte olduğu serbest piyasa modeli ve Avrupa Birliği üyeliği peşinde koşarken, diğer yandan da İslamcı ideolojisiyle Türkiye’nin çıkarlarını, 90 yıldır ilk kez eski Osmanlı coğrafyasına, Arap dünyasına yeniden odakladı. Araplar da Türkiye’nin başarılarını gıptayla takip ediyor.

  Erdoğan’ın ilk başarılarından biri, Türkiye’nin Suriye ile daha önce zayıf olan bağlarını geliştirmek oldu. Suriye’nin terör örgütü PKK’nın lideri Abdullah Öcalan’ı barındırmasının yanı sıra, eski sınır çekişmeleri nedeniyle iki ülke arasındaki ilişkiler çökmüştü. Türkiye, çıkarlarını korumak için ordusunu kullanmaktan geri durmadı ve Kuzey Irak operasyonları ve Suriye ile yaşanan Öcalan krizi sırasında sınıra askerî yığınak yaptı. Bu da Öcalan’ın derhal Suriye’den çıkarılması için yeterli oldu. Bunu ticaret, trafik ve dostluk takip etti: Suriye, kalkınabilmek için güçlü komşusuna giderek daha fazla bağımlı hâle geldi.

  Erdoğan, hem Doğu’da hem de Batı’da demokrasiyle ılımlı İslam’ı bağdaştırma yeteneği nedeniyle de güçlü bir itibara sahip oldu. Suriye’deki isyanlar ise Türkiye’yi iki şekilde tehdit ediyor: İsyanlar sonucu Türkiye'ye mülteci akını oldu ve bu isyanlar, Erdoğan’ın benimsediği tarzda bir Müslüman demokrasisiyle pek de ilgilenmeyen Müslüman Kardeşler ve diğer radikal İslamcı unsurları cesaretlendirebilir. Erdoğan, Esad ile yaptığı görüşmelerde Suriye liderine reform sözlerinin bir şey ifade etmediğini, asıl önemli olanın reformun kendisi olduğunu söyledi.

  Bu mesajlar, Erdoğan'ı aşağılayan ve kimsenin ciddiye almadığı terör çeteleriyle ilgili klişeleşmiş resmî tanımlamalarla reddedildi. Erdoğan, ferasetini ve ihtiraslarını hafife almanın pek de akıllıca olmadığını orduyla karşı karşıya geldiğinde kanıtlamış olan, çabuk sinirlenebilen bir kişi. Türkiye, şimdi Şam’a ölüm makinesini durdurması için iki hafta mühlet vermiş durumda. Sonra ne olacağı açıklanmış değil. Ancak Türkiye’nin olası bir askerî bir müdahalesinin Türkiye'nin çıkarlarını korumak üzere olacağı açık. Bu, -Esad konusunda elinden pek fazla bir şey gelmeyen- Batı ve hatta belki Suriye’nin komşuları tarafından da alkışlanacaktır. Suriye ordusunun da alelacele sınıra doğru hamle yaptığı dikkate alındığında kimin kazanacağı konusunda herhangi bir tereddüt yok: Suriyeli muhalifler ve saldırı altındaki Suriye kentleri.

  Başkan Obama, Esad’ın devrilmesi için çağrı yapmaya hazır. Ancak sadece Türkler bunu sağlayabilir. Ankara, şimdi güçlü bir konumda konuşuyor.

  The Times Baş Makale- 11 Ağustos 2011

  Kaynak :ABHaber, 11-08-2011
    2. Cevap: İngiliz Times Avrupa'nın yeni güçlü adamı Yazısı

  Sanki biraz da bizi gazlıyorlar gibi geliyor bana :) Hadi koçum kim tutar seni :D