incil niçin gönderilmiştir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Gazel tarafından 22 Eyl 2011 tarihinde açılan konu

 1. incil kime neden gönderilmiştir

  İncil, Hristiyanlığın kutsal kitabı olan Kitab-ı Mukaddes'in, Yeni Ahit kısmının ilk dört bölümünün her birine verilen ad. Matta, Markos, Luka ve Yuhanna tarafından kaleme alınmış olan dört İncil, yazarlarının adıyla anılır. İncillerde, Hıristiyanlığa göre İsa'nın hayatı ve öğretileri anlatılır.

  Hıristiyanlığa göre İncil'in mesajı İsa'nın kimliği ve eylemleridir. Hıristiyanlar için insanlığın temel sorunu günahtır. Günahkâr insan kutsal tanrı ile ilişki kuramaz. Günah insana ölüm getirir ve herkes bu ölümü hak etmektedir. Dünyada yaşamış tek günahsız kişi olan İsa ise insanların günahlarını bağışlatan bir kurban olarak çarmıhta ölmüştür. Tanrı bu kurbanı kabul ederek, İsa'yı ölümden diriltmiştir. Eğer bir insan İsa'nın ölümü ve dirilişine ve bu gerçeklerin onun yaşamındaki etkilerine iman ederse (güvenirse) günahlarından ve sonuçlarından kurtulacaktır. İsa'nın ölümü günahları bağışlatan bir kefaret kurbanı işlevi görmüştür. Dört kanonik incilde sık sık İsa'nın Mesih olduğu belirtilir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 9 Tem 2014
 2. İncil Hz. İsa'ya gönderilen; Tevrat'ın aslını doğrulayan, İnsanlar tarafından bozulan Tevratın hükümlerini doğrusunu açıklamak üzere gönderilmiştir. Hz. İsa döneminde Tıp revacta idi.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 9 Tem 2014