İncecik Vücutlar İçin Liposuction

'Kişisel Bakım' forumunda Wish tarafından 4 Ocak 2009 tarihinde açılan konu


 1. İncecik Vücutlar İçin Liposuction
  1980'lerin başında ismini duymaya başladığımız liposuction (yağ emme), liposculpture (yağ traşlama), lipoplasty (yağ şekillendirme), diyet ve egzersizle kaybolmayan yağ oluşumlarının operasyonla yok edilmesi tekniğidir. Müdahale sonrası, anestezinin türüne bağlı olarak basınç hissi, çekilme, bazen gerilme hissedilebilir; ancak ağrı duyulmaz. Doktor, işlem sırasında ne kadar yağ alacağını hastanın durumuna göre saptar. Liposuction nereye yapılır? Boyun Karın Kol Kalçalar Uyluk ve diz Baldır ve ayak bileği Tumescent nedir? Yeni uygulamalar; yağ alınacak alana lokal anesteziklerle özel sıvıların enjekte edilmesiyle yapılır. Bu tekniğin adı tumescent (ıslak) tekniktir.


  Enjekte edilen sıvı damarların büzüşmesini sağlayarak daha az kanama ve ağrısız müdahale gerçekleşmesini sağlar. Bu işlemler yaklaşık 1 saat kadar sürer.

  Sonuç ne kadar kalıcıdır?

  Yağ hücrelerinin yeniden oluşma özelliği yoktur ve şekil düzelmesi kalıcıdır. Eğer kilo alınırsa kalan yağ hücreleri vücudun diğer bölgelerindeki yağ hücreleri ile aynı oranda etki eder ancak vücudun şekli değişmez. Liposuction yapılan yerler hiçbir zaman eskisi gibi yağlanmaz; çünkü o bölgedeki yağ hücrelerinin bir kısmı kalıcı olarak alınmıştır. Bu yüzden liposuctiona vücut konturlarını düzeltme ya da yontma adı verilir.

  Ağrı olur mu?
  Modern liposuctionda ağrı olmaz. Cerrahi sonrası boyun liposuctionlarda birkaç gün ağrı olabilir ama çoğu hastada ağrı kontrolü gerektirmeyecek kadar azdır. Cerrahi sırasında ise anestezik ajanlarla rahatsızlık hissi giderilir. Eğer başka bir rahatsızlık yoksa, çok fazla yağ alınmamışsa aynı gün eve gidilebilir.  Operasyon sonrası yapılması gerekenler...

  Liposuction sonrası ağır egzersizlere yeniden başlamadan önce iki hafta geçmesi gerekir ancak hafif aktivitelere birkaç gün içerisinde yeniden başlanabilir. ݝşiniz eğer yoğun bir aktivite gerektirmiyorsa birkaç gün izin yeterlidir. Daha küçük işlerde ertesi gün işe başlanabilir. ݝlk birkaç gün sıkı korse ya da çorap kullanıldığı unutulmamalıdır. Hastaların çoğu liposuction sonrası hemen ayağa kalkar ve rahattırlar. Tam iyileşme sürecinin zaman aldığı hatırlanmalıdır. Müdahele sonrası yan etkilerin en aza inmesi için çarçabuk normal aktivitelere başlansa da bazı hastalarda zorlu aktiviteler için bir-iki hafta beklenilebilinir. Ameliyatın sonuçları 2-3 hafta içerisinde görünür hale gelir. Ancak tam sonuç üç ay sonra ortaya çıkar.

  Çok iz kalır mı?
  Kanüllerin sokulması için yarım cm'lik kesiler yapılır. Bu kesiler bir ya da iki adet dikiş atılarak kapatılır. Bu izler farkedilmez, deri çizgilerine uygun biçimde hazırlandıkları için gizli kalırlar.

  Liposuction ile kilo kaybedilebilir mi?

  Kilo verme için en iyi yol diyet ve egzersizdir. Liposuction kilo verme tekniği değildir ve şişmanlık hastalıklarını tedavi etmez. Bununla birlikte bir şekilde kurtulmak istediğiniz küçük çıkıntılardan ve boyundaki yağlardan kurtulmak sizi çok kilo vermiş gibi yapacaktır. Yağ alınma miktarına göre 2-10 kilo kaybedilebilir. Amaç sizi vücudunuzla daha rahat ve yeni şeklinizle daha mutlu yapmaktır.  Güvenli midir?

  Oldukça güvenlidir fakat bazı riskleri de vardır. ݝlk zamanlarda uygulanan liposuctionlarda kan kaybı, enfeksiyon gibi problemler yaşanmaktaydı. Bu sorunlara üretilen çözümlerde riskler son derece düşüktür. Çok miktarda yağ alındığında orta derecede kan kaybına neden olur ve hastanede daha uzun süre kalmayı gerektirir. Fakat sıklıkla yapılan liposuction uygulamalarında bu problemlerle karşılaşılmamaktadır.


  Riskler ve sorunlar nelerdir?

  Ameliyat sonrası biraz morluklar ve rahatsızlık hissi beklenebilir. Bunlar şiddetli olmamasına rağmen birkaç haftada geçer. Standart riskler anestezi ile ilgilidir ve ameliyat öncesi bunların sorgulaması ve gerekli testler yapılmaktadır. Kesiler çok küçük olduğu için izlerle ilgili problem yaşanmamaktadır. Enfeksiyon riski liposuction sonrası nadirdir.

  -Alıntı-