iman duasının okunuşu ve anlamı

'Dualar ve Faziletleri' forumunda EyLüL tarafından 30 Nisan 2012 tarihinde açılan konu


 1. İman Duası ve Anlamı


  Namazdan Sonra Okunacak İman Duası

  Okunuşu

  Rabbena la tüziğ kulubena bade iz hedeytena ve heblena mil le- dünke rahmeten inneke entel-Vehhab.

  Anlamı

  Allahım, Sen bizleri doğru yola sevkedip imana muvaffak kıldıktan sonra kalplerimizi batıl ve kötü yola saptırmaktan koru ve bizlere ilahi katından rahmet ihsan eyle, zira Sen ihsanı bol ve bağışlayıcısın.
  Al-i imran

  İman duası


  Allahümme innî eüzü bike min en-üşrike bike şey-en ve ene alemü ve estagfirü-ke li-ma la-alemü inneke ente allamülguyûb Sabah ve akşam okumalıdır.

  Ya hayyü ya kayyum ya zel celal-i vel ikram Allahümme inni eselüke en tuhyiye kalbi bi nuri marifetike ebeden ya Allah, ya Allah, ya Allah celle celalüh.

  Bu duayı sabah namazından sonra okuyanın imanla ruhunu teslim edeceği bildirildi.

  Ya Allah ya Allah ya hayyü ya kayumü ya zelcelali vel ikram, eselüke en tuhyiye kalbi bi nûr-i marifetike ebeden ya Allah ya Allah duası da imanla ölmek için her zaman okunmalıdır

  La ilahe illallahul mevcudu bikülli zaman. La İlahe illallahul mabudu bi külli mekan. La ilahe illallahul marufü bi külli ihsan. la ilahe illallahul mezkuru bi külli lisan. La ilahe illallahu külle yevmin hüve fişenin. La ilahe illallahul emanül eman min zevalil iman ve min şerrişşeytan. Ya kadimel ihsan ya ğafuru ya ğufranü bi rahmetike ya erhamerrahimine ve sallallahu ala seyyidina Muhammedin ve alihi ecmaine ya Allah ya Allah.

  Bu İman duası aynı zamanda Sabah ve akşam okunulmalı ve de özellikle hastalık anında bu duaya devam edilmesi tavsiye edilir. Bu duayı ihlasla okumak ve bu duanın önemine inanmak gerektir. bu dua vesilesi ile Allah (c.c) Hz.lerinin Cemalini görme şerefi ile müjdeleniyor. Bu dua bizler için manevi bir kale sayılacaktır ve de İmanımızı kuvvetlendirecektir.