İmamı Malik Kimdir,Hayatı

'Dini Bilgiler' forumunda Wish tarafından 27 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu


 1. İmamı Malik'in Hayatı


  Cennet ile müjdelenmiş olan Ehl-i sünnet vel-cemaatin dört büyük mezhebinden biri olan Maliki mezhebinin reisidir.

  Adı, Malik bin Enesdir. 90 (m. 709) senesinde Medine'de doğdu. 179 (m. 795)de yine Medine'de vefat etti. Eshab-ı kiramdan olan dedesi Ebu Amr'dır.

  İmam Malik bin Enes en sağlam rivayetlere göre hicri 93 yılında Medine'de dünyaya geldi. Hadis konusunda uğraşan bir ailenin çocuğu olması dolayısıyla kısa sürede bu konuda mesafe almıştır. Küçük yaşta ünlü alim İbn-i Hürmüz'ün yanına verilmişve 13 yıl O'nun yanında kalmıştır. Onyedi yaşında ders vermeye başlayınca O'na gösterilen alaka hocalarına gösterilen alakadan fazla olmuştur. Ebu Hanefi kendisinden onüç yaşküçük olduğu halde O'nun önünde diz çökerek ders almıştır.

  İmam-ı Malik hakkında yazılan eserlerde genelde O'nun hafıza ve zekasının çok üstün olduğu sabır ve tahammülde örnek olduğu ihlası feraset heybeti üzerine yoğunlaşıyor.

  Hadis ilminde büyük bir yeri olan İmam Malik rivayetlerin sahihliği konusunda çok titizdi. Hadis rivayet edenleri iyice araştırır ve ancak güvenilir olanların rivayetlerini alırdı.

  İmam Malik fetva vermekte acele davranmazdı. Kendisine bir mesele sorulduğunda "sen git ben bu meseleyi araştırayım"derdi. Bu davranışının sebebini soranlara "ben fetvaların hesabını vereceğim. Çok çetin kıyamet gününden korkuyorum"derdi.

  Ebu Hanefi gibi İmam Malik'te Emevi halife El Mansur'un gazabına uğramışve hapishanelerde günlerce işkence görmüştür. Fakat El Mansur yıllar sonra hatasını anlayarak Hicaz'da İmam Malik'ten özür dilemiştir.

  Ömrünün son yıllarını rahatsızlıklarla geçiren İmam Malik hicri 179'da Medine'de vefat etti.

  Günümüzde Trablus Libya Tunus Fas Hicaz Mısır Cezayir ve Afrika sahillerinde Maliki mezhebine mensup müslümanlar mevcuttur.

  Eserleri :

  İmam Malik'in en önemli eseri kırkyılda yazdığı "Muvatta"isimli eseridir. 100 binden fazla hadis üzerinde yaptığı çalışmalar sonucu eserinde 1.720 hadis kullanmıştır. İmam-ı Şafii bu eser için şöyle söylemiştir: "Yeryüzünde Kitabullahtan sonra İmam-ı Malik'in Muvatta'sından ziyade doğru olan bir kitap yoktur.
    2. Cevap: İmamı Malik Kimdir,Hayatı

  Cennet ile müjdelenmiş olan Ehl-i sünnet vel-cemaatin dört büyük mezhebinden biri olan Maliki mezhebinin reisidir.
  Acaba Cennet müjdesini kim vermiş merak ettim lütfen kaynak göstererek cevap verebilirmisiniz?
    3. Cevap: İmamı Malik Kimdir,Hayatı

  Teşekür ederim çok güzelmiş:) :) :)
    4. Çok guzel odevimi yapmamda çok yardimci oldu çok tesekur ederim
   


Similar Threads: İmamı Malik
Forum Başlık Tarih
Dini Bilgiler Camide İmamın Görevleri 8 Şubat 2012
Dini Bilgiler Camide İmamın Namaz Kıldırdığı Yere Ne Denir 8 Şubat 2012
Dini Bilgiler Abdullah İmami İsfehani Kimdir, Hakkında Bilgi 29 Kasım 2011
Dini Bilgiler İmamı Ahmed bin Hanbel Kimdir 27 Mayıs 2011
Dini Bilgiler İmamı Şafi Kimdir 27 Mayıs 2011