İlkyardım Şok

'Sağlık Rehberi' forumunda Wish tarafından 23 Oca 2011 tarihinde açılan konu

 1. Şokta ilkyardım
  Şok geçiren kişiye ilkyardım nasıl yapılır
  Şoka Girenlere İlkyardım


  Değişik nedenlerle kalbin pompalama etkinliğinin zayıflaması, ya da, damarlarda pompalanacak yeterli kan olmaması halinde, ciltte, bilinçte ve kaslarda ortaya çıkan ilerleyici nitelikte belirtilerin tümüne şok denir. Müdahale edilmezse, belirtiler ilerler, kişi ölebilir.

  Aşırı kanamalar, ishal, yanıklar, kusma, kalp krizi, aşırı korku ve heyecan, allerjik olaylar, aşırı ağrılı olaylar şok nedeni olabilir.

  Şok belirtileri:

  - Soğuk, soluk, nemli deri

  - Eller ve ayaklarda soğuma, his kaybı

  - Nabız sayısında artma, nabızın zayıflaması

  - Solunumun sayıca artması, ancak yüzeyselleşmesi

  - Göz kararması, halsizlik

  - Bulantı, kusma

  - Huzursuzluk

  - Aşırı susuzluk hissi, ağızın kurumasıdır.

  Başlangıçta açık ya da bulanık olabilen bilinç, zamanla kapanabilir. Şokla mücadelede temel ilke, kan kaybı varsa daha fazla kaybın önlenmesi, mevcut kanın daha hayati organlarca kullanılması için uygun pozisyon verilmesidir.

  [​IMG]

  Şok pozisyonu için kazazede, bilinci açıksa sırtüstü, bilinci kapalı ise, yan güvenli pozisyonda yatırılır. Daha sonra ayakları 30 cm yukarı kaldırılır. Üzeri battaniye ile örtülür Hava yolu açık tutulur. Dış kanamalar durdurulmaya çalışılır. Kırıklar atellenir. Hastanın giysileri gevşetilir. Üşümemesi için üstü örtülür. Kusup kendini boğma riski veya herhangi bir sebepten ameliyata girme olasılığı olduğu için hastaya yiyecek ve içecek verilmez.Diğer sebeplerine yönelik tedbir alınır.ve 112 ye haber verilir.