ilkokul mezunları ehliyet alamayacak temmuz 2011

'Haberler' forumunda ZeuS tarafından 1 Tem 2011 tarihinde açılan konu

 1. ilkokul mezunları ehliyet alamayacak
  2011 ilkokul mezunları ehliyet alamayacak

  İlkokul Mezunlarına Ehliyet Kapısı Kapanıyor

  [​IMG]

  Uzun süre tartışılan yasanın uygulanma zamanı geldi.Sürekli ertelenmesine rağmen her seferinde itirazların hedefi olan ilkokul mezunları için ehliyet alamama yasası hayatımıza girmeye hazırlanıyor.Türkiyede milyonlarca ilkokul mezunları var ve onlar normal olarak kendilerini savunuyor fakat bu da bir gerçek ki ülkemizde trafik sorunu ve bu yüzden ölenlerin sayısı oldukça yüksek..

  İnsan Haklarına Aykırı Uygulama

  Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre ülkede hâlâ 18 milyonun üzerinde ilkokul mezunu bulunuyor. Bu durum tartışmaların devam edeceğini gösteriyor. Sivil toplum örgütleri ise uygulamanın insan haklarına aykırı olduğunu öne sürüyor. Konuyla ilgili Zaman Gazetesi’ne açıklama yapan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü yetkilisi, yeni bir ertelemenin gündemde olmadığını vurguladı. Yeni bir erteleme için kanunun değişmesi veya kanun hükmünde kararname hazırlanması gerektiğini anlattı.

  Motorlu Taşıtlar Sürücü Kursları Birliği Derneği Genel Başkanı Vedat Şahin, Avrupa Birliği ülkelerinin birçoğunda ehliyet almak için okuryazar olmanın yeterli olduğuna değinerek uygulamanın insan haklarına aykırı olduğunu öne sürüyor. Yasanın, köydeki vatandaşa ‘aracınla şehire inemezsin’ demek anlamına geldiğini öne süren Şahin, “Ehliyet alabilmek için önemli olan araç kullanma becerisini kazanmış olmak, trafik işaret ve levhalarınıtanımak ile kuralları biliyor olmaktır. Eğer Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri direksiyon sınavlarını hakkıyla yaparsa ilkokul mezunu olan ile üniversite mezunu olan arasında bir fark olmaz.” değerlendirmesinde bulundu. Şahin’e göre yasanın uygulamaya girmesiyle ‘ehliyet ticareti’ sektörü oluşacak. Yasanın 2004-2005 yıllarında 18 ay uygulandığını hatırlatan Şahin, bu süre içerisinde Türkiye’de ehliyet alamayanların yurtdışından ehliyet alma yoluna başvurduğunu dile getirdi.

  Sürücü Kursları Bu Durumdan Şikayetçi

  Sürücü Kursları Federasyonu Başkanı Musa Ayan ilkokul mezunlarının sürücü belgesi almasını engellemenin bir mantığı olmadığını ifade ediyor. Sürücü kurslarına başvuranların yaklaşık yüzde 5′inin ilkokul mezunu olduklarını vurgulayan Musa Ayan, “İlkokul mezunlarını engellemenin ne anlamı var?” diye soruyor.
   
Yükleniyor...