İlköğretimde Kaç Zayıfla Sınıfta Kalınır

'Etüt Merkezi' forumunda Demet tarafından 3 Kas 2013 tarihinde açılan konu

  1. Son zamanların en çok merak edilen konuların biri haline gelen ilk okulda kaç zayıf olursa sınıfta kalınır sorusuna cevap verelim istedik. Gerek veliler gerekse öğrenciler son zamanlarda 5. sınıfta kaç zayıfla kalırım, 6. veya 7. sınıfta kaç zayıf olursa öğrenci sınıfta kalır gibi sorulara cevap aramaya başladılar. Peki ilköğretimde sınıf geçme durumu nasıl, öğrenciler kaç zayıfla sınıfta kalıyor?

    İlköğretimde yani 1. sınıftan 8. sınıfa kadar olan sınıflarda öğrencinin eğer ki çok fazla devamsızlığı yoksa hiçbir şekilde sınıfta kalmaz. Yazılılarının hepsine girmiş olan ve üç dört ay gibi devamsızlığı olmayan bir öğrencinin sınıfta kalması söz konusu değildir. İlk öğretim yönetmeliğine göre artık öğrencilerin ilk okulda kalmaları söz konusu değildir. Bu nedenle şu kadar zayıfım var, bu kadar zayıfım var acaba sınıfta kalır mıyım ya da çocuğum sınıfta kalır mı diye endişelenmenize gerek yok.

    Bir öğrencinin sınıfta kalabilmesi için dört beş ay derslere girmemiş olması ve yazılılarına da girmemiş olması şartı aranmaktadır. Böyle bir öğrenci de zaten sınıfta kalıp kalmayacağını merak etmez. O halde eğer sürekli devamsızlık yapmadıysanız sınıfta kalır mıyım diye endişelenmenize gerek yoktur.