İlköğretim kayıtları internetten (e-kayıt sistemi)

'Bunları biliyormusunuz' forumunda YAREN tarafından 14 Nisan 2009 tarihinde açılan konu 1. İlköğretim kayıtları internetten kayıt

  Bu yıldan itibaren özel okullar dahil olmak üzere bütün kayıtlar internet üzerinden otomatik olarak yapılacak.
  Böylece aileler, her yıl tartışmalara yol açan kayıt parasını ödemek zorunda kalmayacak. Ancak hiçbir veli, çocuğunu oturduğu mahallenin dışındaki bir devlet okulunda okutamayacak. e-kayıt sistemi, öğrencileri ikametlerine en yakın okula yerleştirecek.
  [​IMG]
  Özel okula aktarmalı geçiş

  Özel okula gidecek çocuklar da mecburi olarak mahallelerindeki ilköğretim okuluna (özel veya devlet) kaydolacak. Veliler, daha sonra isterlerse çocuklarını başka bir özel okula nakil ettirebilecek. Bu kapsamın dışında tutulan devlet okullarında ise nakil hakkı sadece şehit ve gazi çocukları ile özel eğitime muhtaç öğrencilere tanınacak.

  Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik yayınladığı genelgeyle tüm ilköğretim okullarına kayıtların bu yıldan itibaren ulusal adres veritabanındaki adresler ve MERNİS nüfus bilgileri kullanılarak yapılacağını duyurdu. e-Dönüşüm Türkiye Projesi kapsamında geçilen uygulama ile özel okullara kayıtların da merkezî sistemle yapılacağını bildirdi.

  Düzenlemenin özel okulları kapsaması tedirginlik yarattı

  Genelgeye göre kayıtlarda bu yıl okul yöneticilerinin hiçbir dahli olmayacak. Her il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinde kayıt komisyonları oluşturulacak. Komisyonlar, ilköğretime yeni başlayan çocukları adres bilgilerine göre otomatik olarak ikametlerine en yakın okullara yerleştirecek. Kayıt ve nakillerde ulusal adres veritabanındaki adresler esas alınacak. Düzenlemenin özel okulları da kapsaması sektörde tedirginlik oluşturdu. Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Başkanı Cem Gülan, çocuğunu özel okula yazdırmak isteyen bir velinin önce en yakın okula gitmesinin anlamsız olduğunu vurguladı. Gülan, "Kimin özel okula çocuğunu göndereceğini nereden bileceksiniz? Genelgenin düzeltilmesi için uğraşacağız." dedi.
    2. Cevap: İlköğretim kayıtları internetten (e-kayıt sistemi)

  İlköğretim okullarına 2009-2010 yılı kayıt başvuruları 1 Haziran'dan itibaren başladı.

  Kayıt başvuruları Ulusal Adres Veri Tabanı'ndaki adresler ve çocukların MERNİS nüfus bilgilerini esas alınarak internetten gerçekleştirilecek. Bu kayıt döneminden itibaren şehit ve gazi çocuklarının yanı sıra özel eğitime ihtiyacı olan çocuklar da istedikleri ilköğretim okuluna kaydolabilecekler.

  İlköğretim okullarında e-kayıtlar şu esaslar göz önünde bulundurularak yapılacak:

  - Öğrenci yerleştirme komisyonları oluşturulacak ve bakanlığa e-okul sistemi üzerinden gönderilecek ilçe bazlı numarataj adres bilgileri komisyon tarafından gruplandırılarak öğrencilerin yerleştirilecekleri ilköğretim okulları belirlenecek,

  - Şehit ve muharip gazi çocukları ile özel eğitime ihtiyacı olan çocukların kayıtları merkezi sistemle ikametgahlarına en yakın ilköğretim okuluna yapılacak. Bu öğrenciler daha sonra nakil yoluyla istedikleri okula gidebilecek,
  - Kayıt ve nakillerde Ulusal Adres Veri Tabanı'ndaki adresler esas alınacak. Kayıt ve nakillerde nakil alan ve nakil gönderen okul yönetimleri birlikte sorumlu olacak,

  - Adres bilgileri güncel haliyle kullanılacak. Yanlış veya güncel olmayan bilgilerin düzeltilmesi için yetkililerle işbirliğine gidilecek,

  - Nüfus cüzdanı bulunmayan çocukların durumları okul yönetimince nüfus müdürlüklerine bildirilecek.

  - Çocuklarını özel ilköğretim okullarına kaydettirmek isteyen veliler istedikleri okula giderek kayıt yaptıracaklar. Kayıtlar e-okul sisteminde elektronik ortamda yapılacağı için özel ilköğretim okullarının yöneticileri çocukların kimlik numaralarını e-okul sistemine girerek kayıt yapacaklar.

  ORTAÖĞRETİM

  Ortaöğretimde de sınavla öğrenci alan fen ve anadolu ile sosyal bilimler liseleri dışındaki liselere kayıt başvuruları 1 Ağustos 2009'da başlayacak. Ortaöğretimde de kayıt başvuruları internet üzerinden gerçekleştirilecek ve ilköğretim okullarındaki yöntem aynen izlenecek.


  Bu çerçevede il ve ilçelerde kurulacak “Öğrenci Yerleştirme Komisyonları” her okulun kayıt bölgesini ve kontenjanını belirleyecek. Belirlenen kayıt bölgeleri okul müdürlüklerine bildirilecek. Okul müdürlükleri, kontenjanlarındaki öğrenci sayısı kadar kayıt yapacak.

  İNTERNET ÜZERİNDEN KAYIT

  İnternet üzerinden kayıt uygulaması, adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre öğrencilerin, velilerin ikametlerine en yakın okullara yerleştirilmesini esas alıyor.
  Veliler, internet aracılığıyla Milli Eğitim Bakanlığının internet sitesinden form doldurarak kayıt başvurusu yapıyor. Velilerin başvuruları değerlendirildikten sonra öğrenciler, öğrenci yerleştirme komisyonlarınca ikametgahlarına en yakın okula yerleştiriliyor. Öğrencilerin hangi okullara yerleştirildikleri listelerle ilan ediliyor. Öğrencilerin kesin kayıt işlemleri ise ilan edilen bu listelere göre okul müdürlüklerince gerçekleştiriliyor.
    3. Cevap: İlköğretim kayıtları internetten (e-kayıt sistemi)

  23 temmuzdan sonra kayıtlar belli oldu internetten sorguladım bize uygn olan okula kayıt yapılmıştı .okula gittim bana bu okula kayıt yapıldı belge gerekmez dediler çocuğun ismi listede vardı kesin kayıt yapıldı dediler fakat 29 ağustosta okula gittiğimizde bize kaydınız bu okulda değil başka bir okulda dediler .ne hikmetse birileri kaydımızı değiştirmiş ne kadar sistem kayıt yapıyorsada el altından başka şeyler yapılıyor bu konuda beni aydınlatmanızı rica ediyorum
   


Similar Threads: İlköğretim kayıtları
Forum Başlık Tarih
Bunları biliyormusunuz Açık İlköğretim Okulu 2012 -2013 Kayıt Yenileme Başladı 15 Ağustos 2012
Bunları biliyormusunuz İlköğretim 1. Sınıf Etkinlikleri 25 Şubat 2012
Bunları biliyormusunuz 2013 Yılı Okul Kayıtları 13 Eylül 2012
Bunları biliyormusunuz 2013 Anasınıfı Kayıtları Nezaman Başlıyor 8 Ağustos 2012
Bunları biliyormusunuz 2012-2013 Okul Kayıtları Ne Zaman 12 Haziran 2012