İlkbaharın Bitkilere Etkisi

'Etüt Merkezi' forumunda Masal tarafından 26 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu


 1. İlkbaharın Bitkilere Etkisi Nedir

  Mevsimlerin Bitkilere Etkileri Mevsimlerin değişimi bitkileri de etkiler.

  Sonbahar-Kış Soğukların başlamasıyla birçok ağacın yaprakları sararıp, dökülür. Çam, köknar, ladin gibi bazı ağaçlar sonbaharda hatta kış mevsiminde de yapraklarını dökmezler. Çiftçiler topraklarını bu mevsimde ekim için hazırlarlar, traktörlerle toprağı sürerler.

  Sonbahar-Kış Pazaryerleri ve manavlarda, yazlık yiyeceklerin yerini kışlık yiyecekler alır. Lahana, ıspanak, pırasa, turp, kereviz gibi sebzelerin yanında portakal, mandalina, ayva ve nar gibi meyveler görülür.

  İlkbahar-Yaz İlkbaharda sık sık yağan yağmurlar, kısa zamanda tüm doğanın yeşermesini sağlar. Güneşin havayı ve toprağı ısıtmasıyla, toprağa ekilen fidanlar gelişir, tohumlar toprağın altından yeryüzüne çıkarak büyürler. İlkbaharda yeni ağaç ve tohumlar ekilir, çimenler, otlar canlanır ve büyümeye başlar. Manavlarda ve pazaryerlerinde ilkbahara özgü bazı sebze ve meyveler satılmaya başlar. Domates, salatalık, bakla, enginar, taze fasulye, bezelye, erik, çağla, çilek yenidünya bunlardan bazılarıdır.

  İlkbaharda çiçek açan ağaçlar yazın meyve vermeye başlar. Yaz mevsiminde de meyve ve sebzeler bol olur. Şeftali, kiraz, incir, üzüm, kavun, patlıcan, biberi kabak gibi meyve ve sebzeler bunlardan bazılarıdır. Yaz mevsiminde patlıcan, biber, fasulye, bamya gibi taze sebzeler kurutulup kış için saklanır. İlkbahar-Yaz