ilk Sahura Ne Zaman Kalkacağız 2016

'Güncel Bilgiler' forumunda Eylem tarafından 16 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi


  ilk Sahura Ne Zaman Kalkacağız 2016

  [​IMG]


  Dünya üzerindeki tüm müslümanlar ile birlikte sabırsızlıkla beklediğimiz Ramazan ayı nihayet geldi. Kimilerinin heyecanla, kimilerinin merakla, kimilerinin ise endişeyle beklediği 2015 yılı Ramazan ayı çok şükür sesini duyurdu. Yanlış anlaşılmalara sebep vermemek için neden kimilerinin endişeyle beklediğini hemen açıklayalım. Ramazan ayına girmeden pek çok kişiyi derin derin düşünmeye başlar; Acaba açlığa veya susuzluğa dayanabilecek miyim? acaba sağlığım oruç tutmama müsade edecek mi? ya da bunun gibi diğer endişeler… Her zamanda bu endişelerin yersiz olduğu görülmüştür. Allah bir şekilde sabrını veriyor çünkü.  ilk Sahura Ne Zaman Kalkacağız 2016
  2016 Ramazan ayı tüm bu düşüncelerle beraber geldi ve artık sayılı günler kaldı ilk teravih namazımızı kılmaya, ilk sahurumuza kalkmaya. 5 Haziran’ı 6 Haziran‘a bağlayan gece Müslüman alemi ilk sahurunu yapmak için kalkacak. 5 Haziran akşamı ise ilk teravih namazı kılınacak.

  6 Haziran 2016 günü sağlığı yerinde olan, inanan, iman eden her müslüman oruçlu olarak iftar saatini bekleyecek ve büyük bir heyecan ile ilk iftarını yapacak.

  Nefsimizi terbiye etmek, açlığı ve açların halini anlamak, elimizdekilerin kıymetini bilmek ve şükretmek için bir ay boyunca tutacağımız oruçları, yapacağımız ibadetleri Allah kabul etsin. Ramazan ayı 4 Temmuz Pazartesi günü son oruç ile bitecek ve 5 Temmuz Salı günü Ramazan Bayramı kutlanacak.

  6 Haziran 2016 Günü kalkacağımız ilk sahurda ağır yemekler yerine kahvaltı gibi hafif yiyecekler tercih etmemiz sağlığımız açısından önemlidir. Ayrıca sahur yemeğinde yaptığımız tercihlerin gün boyu tok tutan yiyeceklerden olması da önemlidir. Protein içeriği fazla olan gıdalar gün içerisinde tok hissetmemizi sağlar. Yani sahurda yoğurt, peynir, yumurta veya süt gibi gıdalar tüketmek gerekir.

  Bilinmesi gerekir ki 1 bardak süt insanı tam 5 saat tok tutuyor.