ilk pil nasıl ortaya çıkmıştır

'Ders notları' forumunda Wish tarafından 17 Kas 2009 tarihinde açılan konu

  1. ilk pil nasıl ortaya çıkmıştır
    Günümüzde kullanılmakta olan en önemli araçlardan biri olan pil, 1800 yılında tesadüf sonucunda icat edilmiş her alanda kullanılan cihazlardan biridir. Elektriğe ait bilgiler, M. Ö. 600 yıllarına kadar gitmekle birlikte elektrik bilimsel olarak ilk kez 17. yüzyılda ele alınmıştır. Ancak 19. yüzyıla kadar bilinen elektrik türü, bir kumaşa sürterek elde edilen veya yıldırım elektriği olarak bilinen statik elektriktir.19. yüzyılda buna elektrik akımı ilave edilmiş ve devamlı elektrik akımını mümkün kılan pili icat edilmiştir. Elektriğin bu alanındaki çalışmaları başlatan kişi, Luigi Galvani (1737–1798) ünlü kurbağa deneyi ile tanınır.

    1780 yılında yaptığı deneylerin sonuçlarını 1791’de açıklayan Galvani, hayvansal elektrik teorisini ortaya attı. Bu teorisini, rastgele ölü bir kurbağanın bacağındaki sinirlerin neşter ile kesildiği zaman kasıldığını gördüğünde oluşturmuştu. Böylece, canlıları meydana getiren hücreler elektrik ihtiva etmekteydi.


    1793’de Galvani’nin deneylerine devam eden Alessandra Volta kurbağa bacağının kasılmalerının değişik iki metalden kaynaklandığını bulur. Bacağın uyarılması, birbirine benzemeyen iki farklı metalden ve hücrelerin sıvı içermesinden kaynaklanıyordu. Bu durumda elektrik elde etmek için iki değişik metale ve sıvıya gereksinim vardı. Bundan faydalanarak bakır ve çinko madenleri alarak aralarına tuzlu suya batırılmış süngerler yerleştiren Volta, elektrik akımını elde etmeyi başardı. Böylece Volta Pili denilen pili buldu (1800).

    Böylece Volta, Galvani’nin biyolojik deneylerinin sonucu olan Hayvansal Elektrik Teorisi’ni ortadan kaldırdı. Galvani’nin deneyleri bilim tarihinin en ilginç olaylarından bir tanesidir. Galvani ve Volta arkadaştılar ve Galvani asla Volta’ya kuramını ortadan kaldırdığından dolayı kin duymadı. Volta da Galvani’nin deneylerinin güzel ve şaşırtıcı deneyler olduğunu yazmaktaydı. Çalışmalarından ötürü Napolyon onu ödüllendirdi ve Avusturya İmparatoru, onu Padua Üniversitesinde Felsefe Fakültesi Başkanlığına getirdi. Ölümünden 54 yıl sonra 1881’de Volt adı, elektrik gücü birimi olarak onun anısına itafen kullanılmaya başlandı.