İlk kadın gazetecimiz kimdir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 1 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. İlk Türk kadın gazeteci kimdir

  Selma RIZA ilk kadın gazetecidir.

  Selma Rıza Feraceli Kimdir
  Selma Rıza Feraceli . 5 Şubat 1872 doğdu - 5 Ekim 1931 ölmüştür, ilk Türk kadın gazeteci, İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin tek kadın üyesi, Hilal-i Ahmer Cemiyeti genel sekreteri ve yazar.

  İlk Türk kadın romancılardan birisi olan Selma Rıza Hanım, Jön Türkler'in lideri Ahmet Rıza Bey'in kızkardeşidir.

  Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]
  Diplomat Ali Rıza Bey ile sonradan Müslüman olup Naile adını alan Avusturyalı bir annenin kızıdır[1]. Selma, çiftin yedi çocuğunun en küçüğü idi. Evde özel ders alarak yetiştirildi. Ailesinden gizlice İstanbul'dan kaçarak Paris'teki ağabeyinin yanına gitti ve eğitimini Sorbonne Üniversitesi'nde sürdürdü. Yaşamını 10 yıl boyunca Paris'te sürdürdü. Paris'te bulunduğu sırada İttihat ve Terakki Cemiyeti'ne üye oldu. Cemiyetin tek kadın üyesi idi. Fransızca olarak yayımlanan Meşveret Gazetesi'nde ve Türkçe olarak yayımlanan Şuray-ı Ümmet Gazetesi'nde çalıştı. İlk Türk kadın gazeteci ünvanını Paris yıllarındaki çalışmaları ile aldı. 1892'de "Uhuvvet" (Kardeşlik) adlı romanını yazdı ancak yayımlamadı.

  Selma Rıza, 1908'de II. Meşrutiyet'in ilanı üzerine İstanbul'a döndü. Yurda dönüşünden sonra gazetecilik yapmadı ancak sosyal hayatta rol almaya devam etti. Meşrutiyet'in ilanından sonra yeniden teşkilatlandırılan Hilal-i Ahmer Cemiyeti (Kızılay)'inde çalıştı. Beş yıl boyunca genel sekreterlik yaptı ancak yönetimdekilerle görüş ayrılığına düşünce kurumdan ayrıldı. 1931 yılında hayata veda etti.
   


Similar Threads: İlk kadın
Forum Başlık Tarih
Sorun Cevaplayalım ilk kadın müslüman kimdir 24 Eylül 2012
Sorun Cevaplayalım İlk kadın TV spikeri kimdir 27 Ekim 2011
Sorun Cevaplayalım İlk kadın TBMM başkan vekili kimdir 26 Ekim 2011
Sorun Cevaplayalım İlk kadın rektör kimdir 1 Kasım 2011
Sorun Cevaplayalım İlk kadın profesör kimdir 27 Ekim 2011