İlk Haremi Hangi Padişah Ne Zaman Kurdu?

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Ceylan tarafından 10 Şubat 2013 tarihinde açılan konu


 1. İlk Harem Ne Zaman Kim Tarafından Niçin Kuruldu?


  [​IMG]

  Şİmdilerde tarihi dizlerle birlikte( Özellikle muhteşem yüzyıl) hayatımıza giren Harem gerçeği Osmanlı tarihini de aydınlatmak açısından önemlidir. Osmanlıda büyük değişimlere yol açan Harem ilk kez Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul fethedildikten hemen sonra kurulmuştur.

  Haremden önce Osmanlıda sadece erkekler eğitilirken Fatih Sultan Mehmet erkekler için yapılan enderun okullaırnın bir benzerini de kızlar için yapmak ister. Haremin ilk başlarda kurulma amacı buymuş yani eğitim.

  Ancak bunun yanında fatihin bir amacı daha varmış o da devlet sırlarının dışarıya sızmasını önlemek. Şimdi bunun haremle ne ilgisi var diyeceksiniz. Şöyle ki haremden önce padişahla rkralların kızıyla evlenirlermiş ve bu da devlet sırları konusunda güvenlik açığı ortaya çıkarıyormuş. Haremle birlikte bu da yok edilmek istenmiş.

  Haremde yetişen en zeki,akılllı ve güzel kızlar padişahın karısı olmaya hak kazanıyormuş. Ynai görüldüğü gibi harem, günümüzde algılanan amacından çok farklı ve faydalı amaçlar için kurulmuş önemli bir kurumdur...

  Ceylan/ Forumdaş