İlk gazete

'Bunları biliyormusunuz' forumunda YAREN tarafından 19 Ocak 2009 tarihinde açılan konu
 1. Gazete günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası..
  [​IMG]
  Bir gazetenin yayınlanmasındaki temel amacın “haber vermek” olduğunu bilmeyen de yoktur.

  Nitekim gazetenin en ilkel örneği, sadece haberlerin duyuru iması amacına dayanmaktaydı. Gelip geçen yolculardan, ya da hükümet kaynaklarından edinilen haberler toplanıyor,çok basit bir ifadeyle büyük boy bir kağıda yazılıyor ve herkesin okuması için belirli bir yerde duvara asılıyordu.

  Tabiidir ki bunu gerçek anlamıyla bir gazete sayılamaz. Gerçek anlamda bir gazete, dilediğiniz zaman,dilediğiniz yerde okumak için yanınıza alabileceğiniz bir şeydir. Bu açıdan bakınca,ilk gazetenin tarihi 1300 yıl öncesine kadar uzanmaktadır.

  İşin garip yönü, kağıdı ilk yapanların Çinliler olduğu gibi, ilk gazetenin de Çin’de yayınlanmış olmasıdır. Hükümet tarafından yayınlanan bu gazetenin adı “Başkent Haberleri ” anlamına “Tching Pao” başlığını taşıyordu. Söz konusu gazete sayesinde, hükümet halkı önemli gelişmelerden, herkesin duymasında, öğrenmesinde yarar olan büyük olaylardan haberdar edebiliyordu.

  Eski Roma’da halk arasında dağıtılan bir gazete de “Açta Diurna” adını taşıyordu. Bunun anlamı “Günlük Olaylar” dı.Güvenilir kaynakların kayıtlarından bilindiği kadarıyla,en eski iki gazete bu ikisidir.

  16. yüzyılda, para verip gazete satın almak yaygın bir alışkanlık halini aldı. Venedik Hükümeti, “Notizie Şeritte” yanı, “Yazılı Haberler” başlığıyla bir gazete yayınlıyordu.

  Giderek gazeteler sadece bir haber duyurma aracı olmaktan çıktı. 18 yüzyılda, belirli yazarlar,politikacılar, düşünürler,gazete aracılığıyla fikirlerini yayınlıyorlardı. 1663 yılına da İngiltere’de çıkan böyle bir gazete “The Intel Ligencer” adını taşımaktadır. Haber sağlama olanakları çok ağır işlediğinden,ilk gazeteler haftada bir sayı çıkıyordu.

  İlk Amerikan gazetesi ise 1690 yılında Boston’da yayınlanmıştı. Koloni hükümeti bu gazetenin yayınlanmasını tez zamanda durdurdu. Benjamin Franklin “Pennsytvania Gazetesi” adında başka bir gazete çıkardı.Söz konusu gazete 1729dan 1765 e kadar yayınlanmıştır. Kolonilerin sadece iki gazetesi olmasına karşılık, Amerikan İhtilali sırasında gazete sayısı 37'yi bulmuştu.

  Dünyanın belki de en önemli gazetesi olan “The London Times” 1785 tarihinden beri çıkmaktadır.
    2. Cevap: İlk gazete

  Bilgilendirme için teşekkürler canım. Açıkcası bilmiyordum ilk Gazetenin Çin'de çıkartıldığını.Bende yeri gelmişken artı parantez olak şunları ekleyeyim.
  İlk Türkçe gazete, devlet yönetiminde 1831'de çıkarılan Takvim-i Vekaî'dir. Özel sektör tarafından çıkarılan ilk Türkçe gazete ise Tercüman-ı Ahval' dir. (21 Ekim 1860)
    3. Cevap: İlk gazete

  artık gazetelerde sanal ortama taşındı
  açıyorsun pc ni istediğin haberi istediğin yerden oku
  benim çocukluğumda sadece pazar günleri eve gazete alırdık bana ilk önce hep
  eklerini okumak nasip olurdu okula gitmeden gazete ekinin adını okuyabilmiştim
  çok sevinmiştim neydi o günler :(
    4. Cevap: İlk gazete

  Gazeteleri son zamanlarda bulmaca ekleri için alır olmuştum ama artık oda yok.Dediğiniz gibi artık netten takip edebiliyoruz,eski işlevleri kalmadı zamanla..
    5. Cevap: İlk gazete

  bende pc den takip ediyorum valla tembellik diz boyu:rolleyes:
    6. Cevap: İlk gazete

  Teknolojinin azizligi ama ben inatla o gazeteyi alıp okumayı tercih ediyorum.O gazateyi almak önce tv sayfasını açıp bakmak(sanki tv izliyormuşum gibi:) ) sonra harberleri okurken o kağıdın çıkardığı hışırtı sesi kokusu bulmacası bunlar olacak illaki ..
    7. Cevap: İlk gazete

  dogru söylüyorsun yaren abla
    8. Cevap: İlk gazete

  Ben hala zevkle okuyorum .Özellikle köşe yazarlarının yazıları birbirlerini eleştiren insanlar :f40:
    9. Cevap: İlk gazete

  Buda son gazete:
  Elektronik gazete: Haberler saniye saniyesine güncelleniyor... Tek bir cihaz istenen gazete üye oluyorsunuz isterseniz hepsine onlar haberleri sizin isteginize göre gönderiyorar.. Ana sayfa sizin için şekillenyor. Mesela ekonomistseniz ekonomi ağırlılı vb.

  [​IMG]
    10. Cevap: İlk gazete

  Valla pek gazete okuma alışkanlığım yok..:( Ne alıp okurum ne de sanal olarak okurum..:f106:
    11. Cevap: İlk gazete

  Gazete benim icin olmazsa olmazlardan, her ne kadar nete tasinmis olsada.
  Haberleri gazetenden alirim köse yazarlari ve Güzin abla baya iginc oluyor.
  Emegine saglik tesekürler Yaren.
    12. Cevap: İlk gazete

  siz gazeteleri internetten okumaya devam ederseniz artık gazetelerde basılmaz e ondan sonrada internette gazete okumak için aylık abonman parası alırlar :f196:
  ben yinede diyorumki gazeteyi alıp güzelcene okuyacaksın
  bu ilginç bilgi ve paylaşımına teşekkürler yaren ve katkına teşekkürler vwish
    13. Cevap: İlk gazete

  her ne kadar nette haberlere ulaşabilsekte her an her zaman bende gazete okumayı çok seviyorum imkanım olsa ki daha önce her sabah çıkar biraz yürüyüş yapar gazetemi alır gelirdim eve ama bu sıralar o lüksümde kalktı malesef :oops: neti bulduğuma şükredicem nerdeyse