İlk Elektrikli Taşıt Ne Zaman Yapıldı?

'Ders notları' forumunda Ezlem tarafından 3 Oca 2011 tarihinde açılan konu

 1. İlk Elektrikli Taşıt Ne Zaman Yapıldı?

  Elektrikli taşıtların yeni bir buluş olduğu sanılır, oysa, 1837 yılında İngiliz Robert Davidson, bir elektrikli araç yapmıştı. Davidson'un aracı, demir-çinkolu bir AKÜMÜLATÖR ile yalın bir ELEKTRİK MOTORU'yla çalışıyor ve çağdaş elektrikli taşıtların bütün temel öğelerini taşıyordu.

  Kurşunlu akümülatörlerin bulunuşuyla, ilk ticari elektrikli taşıt, 1881'de Paris Omnibüs şirketince yapıldı. 1888'de Londra'da ilk elektrikli otobüs çalışmaya başladı. W. C. Bersey'in yaptığı elektrikli taksiler ise, 1897'de kullanıma girdi ve iki yıl kadar çalıştırıldı.

  XIX. yüzyılın sonuna doğru, Fransa'da elektrikli bir arabayla ilk hız rekoru kırıldı. 1898'de 63 km/saat hıza ulaşıldı. 1899'da ise Belçikalı Camille Jenatzy, mermi biçimindeki «La Jamais Contente
  1900'lerin başlarında elektrikli otomobiller, Londra, New York ve Paris'te çok tutuluyordu. Ne var ki, İÇTEN YANMALI MOTOR'un hızla gelişmesiyle, elektrikli otomobiller unutuldu. İki Dünya savaşı sırasında birçok elektrikli otomobil firması kurulup kapandı. Bunların ünlülerinden biri olan İngiliz Partridge Wilson 1936'da,60 volt 324 amper-saatlik bir aküyle saatte 51,5 km'yi bulan bir hıza ulaşan ve bir dolduruşta 100 km gidebilen bir araba yaptı. Bu değerler, söz konusu zamanın elektrikli taşıtları için normal değerlerdi, ama günümüzde yetersiz sayılmaktadır.

  Elektrikli özel otomobil alıcılarını olumsuz yönde etkileyen etmenler, ticari amaçlı araçları etkilemedi. Sık sık durup kalkma gerektiren işlerde, elektrikli araçların kullanılması çok daha elverişli olmaktadır. Sözgelimi, süt dağıtımında kullanılan kamyondaki DİZEL MOTORU, 3-5 yıl dayanırken, elektrikle çalışan
  ÇATALLI İSTİPLEYİCİ'ler dünyanın her yönünde kullanılmaktadır. TRAMVAY VE TROLEYBÜS ise çok yararlı toplu taşıma araçlarıdır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 9 Tem 2014