İlk cemre Ne Zaman Düşecek 2013

'Güncel Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 21 Şubat 2013 tarihinde açılan konu


  1. 2013 İlk cemre Ne Zaman Düşecek    Cemre Halk arasında baharın müjdecisi olarak kabul edilir.Ayrıca Cemre Arapça ateş halinde yanmış halde veya kor anlamına gelen ve ısınmayı ifade eden cemrelerin ilki yarın havaya düşecek.Birinci Cemre Havaya 19-20 Şubat,İkinci Cemre Suya 26-27 Şubat,Üçüncü Cemre 5-6 Mart Toprağa Düşer

    20 Şubat 2013'te havaya düşen cemrenin soğuk havayı yere indirdiği kabul ediliyor.İlk cemreden bir hafta sonra, 27 Şubat'ta ikinci cemre suya düşüyor ve suları ısıtıyor. Üçüncü ve son cemre de 6 Mart'ta toprağa düşüyor ve kır çiçekleri kendisini gösteriyor.

    -Bazı rivâyetlere göre Arapları bir kısmı çok soğuk dönemlerde mağaralara girerler ve kendileriyle birlikte koyun, inek, öküz ve sair hayvanları da yanlarına alıp kendilerine bir mevki tayin ettikleri gibi hayvanları için de yerler tahsis ederek ateş yakarlardı.

    -Diğer bir deyişe göre Çin zenginlerinden bâzıları soğuğun şiddetli zamanlarında evlerinde üç soba ve ocak yakarlar, soğuk kırıldıkça sobaları birer birer söndürürlerdi. Buna da sukûtu cemerat denilirmiş.