İlk Buluşmada Yapılması Gerekenler

'Bunları biliyormusunuz' forumunda By RiZeLi tarafından 8 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. İlk Buluşmada Yapılması Gerekenler
  İlk Buluşmada Yapılması Gerekenler Neler
  İlk Buluşmada Neler Yapılabilir  İlişkilerde ilk buluşmada olan davranım tarzı çok önemlidir.Aslında konuyu genel anlamda düşünmek gerekirse herhangi bir kişi üzerinde bıraktığınız ilk izlenim gelecekte o kişiyle olan ilişkilerin geleceğinin belirli bir kısmını belirler.

  İlk buluşmada ne kadar heyacanlı olursak olalım bu heyacanımızı dışa vurabiliriz ama asla ve asla panik yapmamalıyız.Çok çok çok önemli sebepler olmadığı sürece ilk buluşmayı iptal etmeyin.Çünkü çok geçerli bir sebep olmadığı sürece bu karşı tarafı en çok rencide edecek hareketlerden birisidir.

  Buluşma mekanını seçerken daha çok kapalı bir mekanı seçin.Çünkü hem sıcak bir ortam olur hem de tuvalet yakındır.Karşı taraf buluşmaya geç gelecek olursa mekanda bulunan bir dergi,kitabı okuyarak daha heyecanlı yerine daha ciddi gözükebilirsiniz.

  İlk buluşmaya mümkün olduğu kadar tek başınıza gidin.Yanınızda bir arkadaşınızı getirmek karşı taraf arasından rahat davranmasını zorlaştırabilecek bir etken olabilir.

  İlk buluşmada en önemli ve belki de en zor olan şey sürekli göz temasını kurabilmektir.Göz teması kurmak zordur ama göz teması kurulmazsa karşı taraftaki kişi kendisiyle ilgilenilmediğini veya sıkıldığınızı düşünebilir.

  Buluşmanızda cep telefonunuzu mümkün olduğunca az kullanmaya çaba sarfedin.Sizi arayan birisi olmadıkça telefondan mesaj çekmeyin veya birini aramayın.Eğer aramanız bile gerekiyorsa kimi aradığınızı ve neden aradığınızı belirtin.Çünkü karşınızdaki kişi daha ilk buluşma olduğu için size soramaz kimi aradığınızı veya mesaj çektiğinizi,siz de ona açıklamazsanız bunu kabalık olarak görebilir.

  Her ilk buluşmada genelde bazen sessizlik anları yaşanır.Bu sessizlik anlarında sırf bişeyler konuşmuş olmak için konuyla alakasız saçma birşey konuşmayın.Bunun yerine onunla ilgili sormadığınız bir soruyu ona yöneltin.Sorunlarınız ona ve onun yaşamına ait olsun.Sürekli ben ile başlayan cümleler kurmayın.Böylece karşınızdakini tanımak isteyen ve bencil olmayan bir insan figürü kurmuş olursunuz.

  Heyecanımı içkiyle bastırayım düşüncesine kapılıp gereğinden fazla içki içerseniz bu sefer de içkinin sizi iyice gevşetmesi ihtimalini göz önüne alın.

  Eğer yemek yiyecekseniz yenmesi kolay sosu olmayan yemekler tercih edin.Sizin yemek yerken yapacağınız bir hata belki onun tarafından mazur görülebilir ama siz öyle olup olmadığını bilemeyeceğinizden kendinize olan güveninizi azaltır.

  Eğer gittiğiniz mekanda tanıdığınız bir kişiyi görürseniz kısa bir şekilde selam verip hal hatır sormanız yeterlidir.Uzun bir konuşma yapmanız buluştuğunuz kişinin kendisinden sıkılmış olabileceğinizi düşünmesine yol açar.
    2. Cevap: İlk Buluşmada Yapılması Gerekenler

  İlk buluşmaya hazırlanmak bekarlar için bir nevi kabustur. Siz karşınızdaki kişinin üzerinde mükemmel bir etki bırakmaya çalıştıkça hareketleriniz doğallığını kaybeder ve dolayısıyla da kendinizi karşınızdaki insana yanlış tanıtmış olursunuz.
  Herkes ilk buluşmadan birtakım şeyler bekler. Bu beklentiler şüphe veya korku gibi duygularla perçinlenince ilk buluşma daha da zor bir hale gelir. Biz de size ilk buluşmada yapmanız ve yapmamanız gereken şeyleri hatırlatarak bu kabusu bir düşe çevirmenize yardımcı olalım dedik.

  Yapılması gerekenler

  - Kendiniz olun: Bu hayatınızla ilgili her şeyi bütün çıplaklığıyla karşınızdaki insanın önüne serin demek değildir. Örneğin eski erkek arkadaşınızı en yakın kız arkadaşınızla yatakta yakaladığınızı ve ne kadar üzüldüğünüzü ilk buluşmada anlatmanız sizin için büyük bir eksidir. Bunun yerine hayatınızın sevimli bölümlerini örneğin ailenizi veya arkadaşlarınızı anlatarak ona sizinle ilgili değerli ve doğru ipuçları vermiş olursunuz.

  - İyi bir dinleyici olun: Bu stratejinin iki amacı var. Birincisi ona konuşma fırsatı vererek sizin çenesi düşük bir kadın olmadığınızı görmesini sağlarsınız. İkincisi de o konuştukça kendi hayatı hakkında olumlu olumsuz birçok şey anlatacak, siz de çıktığınız insanı daha yakından tanıma fırsatı bulacaksınız. Onun eski kız arkadaşlarıyla olan ilişkilerini ya da evlilik konusundaki düşüncelerini bilmek sizin açınızdan her zaman bir artıdır.

  - Eğlenin: Hayatınız dengeler üzerine kurulmak zorunda değil. Sadece hoş bir adamla buluşup birkaç saat beraber güzel vakit geçireceğinizi düşünün ve rahatlayın. Sonuç ne olursa olsun oradasınız, birliktesiniz ve eğlenmemeniz için hiçbir neden yok.

  Yapılmaması gerekenler

  - Başka biri gibi görünmeye çalışmak: Örneğin siz sigara içiyorsunuz ve karşınızdakinin sigaradan nefret ettiğini öğrendiniz. Sakın ona sizin de sigara içmediğinizi söylemeyin çünkü yalanınız er geç ortaya çıkacaktır.