İlhan Ekşioğlu Savunması 23 Şubat

'Spor Gündemi' forumunda Sitem tarafından 23 Şub 2012 tarihinde açılan konu


 1. İlhan Ekşioğlu şike davası savunması

  Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı İlhan Ekşioğlu savunması tamamlandı.İşte İlhan Ekşioğlu savunmasında söylediği sözler;

  "FUTBOLCU-HAKEM OLMADAN...

  - İlhan Ekşioğlu'nun savunmasının ardından mahkemeye ara verildi.
  - Son olarak Fenerbahçe Başkanı ve yönetici arkadaşlarının tahliyesini talep eden Ekşioğlu, savunmasını tamamladı.
  - İlhan Ekşioğlu: "Bunca ağır ithamla suçlanırken, bu sezon Galatasaray'ın Yiğit Gökoğlan transferi nedir? Hiçbir futbolcuyla direkt konuşmam yok."
  - İlhan Ekşioğlu: "Sakıp Aytaç, Alper Potuk ve Serdar Kesimal için üç koldan transfer görüşmesi yaptık. Bu konuşmalar farklı şekilde iddia edilmiş. Futbolcu ve hakem olmadan nasıl şike yapacağız? Hiçbir maçta şike ve teşvik girişiminde bulunmadık."
  - İlhan Ekşioğlu: "Mustafa Pektemek ve Orhan Şam için baslangıçta onlarla hareket ettik, ancak sonradan resmi kanaldan devam ettik."
  - İlhan Ekşioğlu: "Futbolcu transferlerinde zaman zaman Fenerbahçeliler'in çok iyi tanıdığı 'Kahveci Yavuz'u kullanırız."
  - İlhan Ekşioğlu: "Sani Şener-Sadri Şener arasında Gabric hakkındaki konuşmasına benzer bir tane konuşmamız yoktur."

  "KENDİ KALESİNE GOL ATAN EDU"

  - İlhan Ekşioğlu: "(Kendi kalesine gol attı) diye konuştuğumuz futbolcu Can Arat degil, bizi alacağından dolayı CAS'a şikayet eden Edu'dur."
  - İlhan Ekşioğlu: "Eskişehirspor'dan Ümit hariç kimin ifadesi alındı? Kiminle teşvik işini yapmışız? Eskişehirspor, Trabzonspor maçı öncesi 43 puandaydı. Avrupa ümidi vardı, neden teşvik verelim?"
  - İlhan Ekşioğlu: "Başkan, beni ısrarla çağırmasına rağmen ayağım Eskişehir'de uğurlu gelmiyor diye gitmedim."
  - İlhan Ekşioğlu: "10 sene içinde iki kere son macta şampiyonluğu kaybettik, biz bunu teşviğe yorduk ve bunu engellemek icin çabaladık."
  - İddianamede tutuklu sanıklardan Olgun Peker ile 5 kez görüştüklerinin yazıldığını ifade eden Ekşioğlu, bu görüşmelerde savcılığın suç unsuruna rastlamadığını söyledi.
  - Ekşioğlu, şike iddiası olan maçlarla ilgili bahsi geçen paraların nereye gittiğinin belgelerini hakime verdi.
  - İlhan Ekşioğlu: "Fenerbahçe-Gençlerbirliği maçında 10 futbolcuyla şike yaptıysak, Trabzonspor maçında neden sadece iki futbolcuyla teşvik anlaşması yapalım."
  - İlhan Ekşioğlu: "Serdar Kulbilge ile sezon sonu sözleşmesi biteceği icin transfer görüşmesi yaptık."
  - İlhan Ekşioğlu: "Gizli bir şekilde yürütülmesi gereken transfer görüşmesi Doğan Ercan tarafından dillendirilince kendisini uyardım. Ancak devam edince kendisiyle ilişkimizi bitirdik ve transfer için ödediğim parayı geri istedim.

  'TARLA SÜRME' KONUSU

  - İlhan Ekşioğlu: "Herkesin bir uğuru vardır. Ali Koç Bey, önemli maçları merdivenlerde izlerdi. Ali Bey, saçlarını iki yana ayırır öyle seyrederdi. Aziz Başkan, 10 yıldır önemli maçlarda giydiği bir ayakkabısı ve kravatı var onları giyer. Hepimizin bu tür uğurları vardır. Fanatiklik bu. Bunun başka bir izahı yok."
  - İlhan Ekşioğlu: "2001 yılında Samsunspor maçından önce Eyüp Sultan'a gittim, dua ettim. Belirlediğim bir güzergah vardı, orada araba kullandım. 'Tarla sürme' muhabbetini ilk o zaman söyledim ve ondan sonra da kullanmaya devam ettim."
  - İlhan Ekşioğlu: "İddianamede suçlandığımız birçok maça ilişkin telefon konuşmam bile yok. Yaptığım bir konuşma 6 ayrı maçta kullanılmış."
  - İlhan Ekşioğlu: "Şikeye ilişkin iddiaları kanıtlayacak hiçbir somut tape veya delil olmaması masumiyetimin kanıtıdır."
  - İlhan Ekşioğlu: "Trabzonspor'un teşvik girişimlerini engellemeye çalıştığımızdan iddianamede dahi bahsedilmektedir ki Trabzonspor yöneticileri böyle dinlenmiştir."
  - İlhan Ekşioğlu: "Kasımpasa maçıyla ilgili olan tapeler başka yerlerde de mukerrer olarak kullanılmış. Murat Şahin de bu maçla ilgili kendisine herhangi bir teklif gelmediğini ifade etti."
  - Bu sözler üzerine araya giren Mahkeme Heyeti Başkanı Mehmet Ekinci'nin "Belki hayali vardır" demesi, gülüşmelere neden oldu. Başkan Ekinci, "Başak'ın bu arabaya bindiğine dair fiziki takip var" dedi. Bunun üzerine Ekşioğlu, Başak'ın arabayı aldığını göstermek için bindiğini kaydetti.
  - İlhan Ekşioğlu: "Mini Cooper'ın Abdullah Başak'a benim tarafımdan alındığı söyleniyor. Benim totemlerim var. Başak, kongre üyesidir, çok neşeli bir kişidir. Yanımda tutmayı severim. Yaptığımız uğurlar karşılığında benden saat istedi. En son kız kardeşi araba satıyordu. Saatten vazgeçip arabayla destek olmamı istedi. Araba ablasına alınmıştır. Mini Cooper, fiziki olarak Başak'a alınamaz, sığmaz çünkü. Saat yerine 'Şu arabanın kaporasını öde' dedi. Ben de 9 bin euro ödedim. Olay bundan ibarettir."

  "SPONSORLUK İÇİN ANLAŞMA İMZALADIK"

  - İlhan Ekşioğlu: "Ali Kıratlı iyi bir işadamı ve Fenerbahçelidir. Kafasında ticari bir proje vardı. Acun Ilıcalı gibi 'Devler Ligi' formatında bir turnuva yapacaktı. 'Sponsor olur musun?' dedi. Anlaşma imzaladık. Kıratlı, bunun için sürekli Kıbrıs'a gitti. Yapılan anlaşma çerçevesinde ödemeler yaptım. Bütün bu ödemeler şike ödemesi gibi gösterilmiştir. Yani Kıbrıs'a ödül gibi gönderdiğim doğru değildir. Evrakları tarafınıza sunuyorum."
  - İlhan Ekşioğlu: "Kulübün günde bir milyon TL'nin üzerinde ödemesi vardır. Kulüp, denetim altındadır ve yönetimin bilgisi dışında ödeme olmaz. Cari hesaba mahsuben 2 milyon küsurluk herhangi bir ödeme yoktur. Bu ödemelerin hepsi kulübün inşaat ve tesisleri ile ilgilidir. Kulüple aramdaki borç-alacak ilişkisi belgeli ve sözleşmeye bağlıdır. İddianamede şike parası olarak belirlenen paraların tarihleri tutmuyor."
  - İlhan Ekşioğlu: "İddianamenin 157. sayfasındakı ödemeler şike ödemesi değildir. 8 taksitle ve kredi kartıyla şike yapmışız gibi bir izlenim verilmiş. Bunlar pos cihazı. Kombine taksit ödemeleridir ve 45 gün sonra hesaba geçer. 1 Ocak'ta 183 bin TL alacağım vardı. İddianamede kendi alacağım olan iki ödeme vardır, belgelidir, onlar da budur."
  - İlhan Ekşioğlu: "2006'da yöneticilikten istifa etmem bile örgüt yapısı olmadığının göstergesidir. Israrlara rağmen dönmedim, 2009'da kendi isteğimle döndüm. Savcılık makamı, 105 yıllık kulübün yönetim yapılanmasını örgüt gibi gösterme gayretine düşmüştür. İddianamede yer alan ve şike parası olarak addedilen paraların, delillere bakınca şike parası olmadığı görülür."

  "O BENİM ELBİSE ÇANTAM"

  - İlhan Ekşioğlu: "Takım elbise çantama iddiaya göre para konmuş ve havaalanından geçmişim. O benim elbise çantamdır, önem verdiğim takım elbisem durur, uğurlu elbisem."
  - İlhan Ekşioğlu: "İddianameyi okuyan, işim gücüm yok sabahtan akşama kadar arkadaşlarımla şike yapıyorum sanır. Yaptığım sıradan konuşmalar cımbızlanarak hakkımda iddialar oluşturulmuştur. Maç totemlerim, uğurlarım vardır maçlar için. Bunlara bile şike şifresi denmiştir. Deplasmandaki maçlara heyecandan gidemiyorum. Bu uğur konusunu futbolun içindekiler bilir, herkesin vardır."
  - İlhan Ekşioğlu: "İlk kez bir adli makamın karşısına çıkıyorum, heyecanlıyım. 8 aylık tutukluluğum döneminde basında linç edildim. 8 ana branştan sorumlu biri olarak üzerimdeki yük çok ağır. Kulüp yöneticiliğinin büyük fedakarlık gerektiren bir görev olduğunu belirtmek istiyorum. Yönetici olduğum süre içinde kulübümüze yaklaşık bin 500'ü lisanslı olmak üzere 20 bin sporcunun başarılı olması için elimden gelen herşeyi yaptım. Semih, Tuncay, Anelka, Dia, Alex, Volkan vs. yıldız oyuncunun transferine katkım oldu. Insanlar beni tanımaz, ön planda olmam. Hayatım boyunca hiç bir suça karışmadım, 8 aydır çocuklarım ve ben çok acı çekiyoruz. Çıkar amaçlı suç örgütü ile yargılandığımdan kendimle ilgili bilgi verdim. Çünkü yönetimi bırakmadığımız, itibar kazanmak için teşekkül oluşturduğumuz iddia ediliyor, ama bizi araştırmamışlar bile. Babam bize büyük miras, ama daha onemlisi devlete üstün hizmet madalyası bıraktı."
  - Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı İlhan Ekşioğlu savunmasına başladı.

  "TRANSFER ŞİKESİ DİYE BİR KAVRAM YOK"

  - Yasemin Merçil: "Yasaya göre suçun tarafları bellidir. Eylemin tarafları, müsabakanın sonucunu etkileyebilecek nitelikte olmalıdır. Adı 'Sporda Şiddet ve Düzensizliği Önleme' olan yasanın davası Spor Mahkemesi'nde görülmeldir. Yasayı bile spor hukukçuları hazırladı. İki kongre üyesi, bir masör, bir menajerin yaptığı görüşme müsabaka sonucunu etkiler mi? Yasa maddeleri der ki; Söz konusu kişiler müsabaka sonucunu etkileyebilecek kişiler, yani baskan teknik direktor futbolcular olmalıdır. Özellikle belirtmeliyim ki, 'transfer şikesi' kavramı yanlış kullanılmıştır. Transfer vaadiyle şike yapmak gibi bir kavram üretilmiştir. Ne 6222 sayılı yasada, ne FIFA'da, ne UEFA'da, ne de CAS nezdinde böyle bir kavram yoktur. Oyuncunun bağlı olduğu kulübün izni olması talimatlarla belirlenmistir. Önce kulüpten izin alınır. Kulübüyle sezon sonu sözleşmesi bitecek oyuncu ile talimatlara göre transfer şikesi yapılamaz. Sezon sonu sözleşmesi biten oyuncu, transfer yapmakta özgürdür. Bosman kararları bunun kanıtıdır. Transfer vaadiyle şike yapma eylemi işlenemez bir suçtur. Özellikle Karabükspor ve Eskişehirspor maçlarındaki söz konusu iddialar işlenemez suç niteliğindedir ve ortada suç unsuru bulunmamaktadır" şeklinde konuştu.

  [​IMG]
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 12 May 2013