ilahi kitaplara niçin inanmak gerekir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 16 Eki 2012 tarihinde açılan konu

 1. ilahi kitaplara niçin inanmak gerekir

  Allah Teâlâ insanlara gönderdiği Peygamberlerin bir kısmına, birer de kitab indirmiştir Bu kitablarda Allah, insanlara emir ve yasaklarını bildirmiş; onlara iyiyi, güzeli öğretmiş, doğru yolu göstermiştir.

  İşte bu kitablara, Allah'ın kitabları mânasına İlâhî Kitablar denir Ayrıca semâvî kitablar, mukaddes kitablar adı da verilir
  İslâm dîni Allah'ın indirdiği bütün İlâhî Kitablara inanmayı emreder Bu îmanın özü şudur:
  Her Peygambere vahiy gelmiştir Bâzı Peygamberlere gelen vahiyler, bir araya getirilerek müstakil birer kitab halini almıştır Kendilerine kitab verilmeyen peygamberler ise, daha önce indirilmiş olan İlâhî bir kitaba tâbi olmuş, onun hükümlerini, gönderildikleri insanlara anlatmışlardır.

  Kur'an, en son İlâhî Kitabdır Son Peygamber Hz Muhammed'e (asm) indirilmiştir Kur'an'da çeşitli peygamberlerden bahsedilmekte ve bu peygamberlerden bâzılarına kitablar verildiği anlatılmaktadır.

  Her Müslüman, Kur'an'a inandığı gibi, Kur'an'ın haber verdiği bu İlâhî kitablara da inanmalıdır Bu îman, İslâm'ın inanç esasları arasında mühim bir yer tutar Çünkü Kur'an da, daha önce indirilmiş İlâhî kitablar gibi bir İlâhî kitabdır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 9 Tem 2014
 2. ygm

  ygm

  TEŞEKKÜR EDERİM:f196::f63::f63: