İlaçlar Nasıl Saklanmalı?

'Sağlık Rehberi' forumunda Eylem tarafından 17 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi


  İlaçlar Nasıl Saklanmalı?

  [​IMG]
  Evde bulunan fazla ilaçları saklama konusunda ne yazık ki sınıfta kaldık. Oysa en çok dikkat edilmesi gereken hususların başında ilaçların doğru koşullarda doğru yerlerde saklanması geliyor.

  Evlerimizde bulundurduğumuz ilaçların muhafaza şartlarına dikkat etmemenin sonucunda ciddi olumsuzluklar yaşanabiliyor. Peki ilaçları nerde nasıl saklamalıyız?

  Eczaneden aldığınız ilaçları kullandıktan sonra artanını kaldırmak ve daha sonra lazım olduğunda yeniden kullanmak istiyorsanız önce ilaçların saklama koşullarını okuyun. Her ilacın muhafaza koşulları farklı olabilir. Genel olarak yapılan yanlışlardan bir tanesi buzdolabının iç raflarında ilaç saklamaktır. Uzmanlar bu davranışın çok yanlış olduğunun üzerine basarak söylüyorlar.

  Sulandırılarak hazırlanan ilaçlarn 2 haftadan uzun süre saklanmaması ve sonrasında kullanılmaması gerekir. Ama 2 haftalık süre zarfında genellikle buzdolabında saklanması tavsiye edilir. Buzdolabında saklanması gereken ilaçların ise kapak raflarında değil iç raflarda durması gereklidir.

  Mümkün olduğunca evde ilaç bulundurmamaya dikkat edin. Fazla ilaçlarınızdan günü geçmemiş olanları sağlık ocaklarına bağışlayabilirsiniz. Günü geçenleri ise hiçbir canlının ulaşamayacağı bir şekilde imha etmeniz gerekir. Unutmayın ki çöplerde yiyecek arayan hayvanlar da bu ilaçlardan nasibini alabilir.

  Peki evdeki ilaçları nerde nasıl saklayacağız?

  İlaç kutularının üzerlerinde yazan saklama koşullarını okuyun. İlaçlar genellikle Oda ısısında güneş ışığı ve rutubetten uzak bir yerde saklanmalıdır. Aksi söylenmediği sürece buzdolabının raflarında ilaç saklamayın. Isı kaynaklarına yakın yerlerde ecza dolabı olarak kullanılan küçük kutularda ilaç bulundurmayın.

  Doktor tarafından verilmiş ilaçları, şikayetiniz geçti diye içmeyi bırakıp daha sonra lazım olur diye saklamayın.