İkinci Çocuklar Neden Daha İsyankar Oluyor?

'Bebek Bakımı' forumunda Dark tarafından 29 Nis 2009 tarihinde açılan konu

 1. İkinci Çocuklar Neden Daha İsyankar Oluyor?


  İkinci çocukların daha isyankar bir tabiata sahip oldukları bildirildi. Child Development dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, genelde ilk doğan çocuk daha uyumlu ve boyun eğen bir mizaca, ikinci çocuk daha bağımsız bir kişiliğe sahip oluyor.

  [​IMG]

  Yeni araştırmanın, “kuşaklar boyunca ebeveynlerin bu yoldaki gözlemlerine” ve doğum sırasının, “çocuğun kişiliğinin oluşumunda önemli bir rolünün bulunduğu düşüncesine” yeni kanıtlar sağladığı belirtildi.

  Pennsylvania Devlet Üniversitesi, Hawaii Üniversitesi ve Purdue Üniversitesindeki araştırmacılar, ABD’de 7-19 yaş arası 364 çocuk ve genç ile bunların aileleri arasında yaptıkları araştırmada; çocuk ve ebeveynleriyle görüştüler, çocuklardan okul dışındaki faaliyetleriyle ilgili günlük tutmalarını istediler ve testosteron hormonu testi yaptılar.

  Araştırma sonucunda, ikinci çocukların ergenlik dönemlerinde daha maceracı ve bağımsız oldukları, ilk doğanlarda ise bu yönde bir değişim görülmediği, bu çocukların daha muhafazakar oldukları belirlendi.

  -DEVRİMCİLER İKİNCİ ÇOCUKLAR ARASINDAN ÇIKIYOR-

  Doğum sırasının kişilik üzerindeki etkisi konusundaki ilk ciddi araştırma, 19. yüzyılda, psikiyatrist Alfred Adler tarafından yapılmıştı. Adler, ikincinin gelmesiyle birinci çocuğun “tahtından indirildiğini” öne sürmüştü.

  Daha önce yapılan başka bazı araştırmalar da muhafazakar siyasi liderlerin ilk doğanlar, isyancı ve devrimcilerin ise ikinci çocuklar arasından çıkma ihtimallerinin daha fazla olduğunu iddia etmişti.

  Araştırmada ayrıca, kız ve erkek çocukların hayata aynı kişilik özellikleriyle başlamalarına rağmen, erkek çocukların ergenlik yaşlarına geldiklerinde daha soğuk ve daha az hassas hale geldikleri kaydedildi.

  Kız ve erkek çocukların kişiliklerindeki değişimin, nasıl vakit geçirdikleriyle de ilintili olduğunun belirlendiği araştırmada, gerek kız, gerekse erkek çocukların kızlarla vakit geçirmelerinin, erkeklerle vakit geçirmelerine oranla daha fazla yarar sağladığının görüldüğü belirtildi. Buna göre, kızlarla arkadaşlık eden erkek ve kız çocukları daha bağımsız ve maceracı bir kişilik geliştiriyor.
   
 2. Cevap: İkinci Çocuklar Neden Daha İsyankar Oluyor?

  Ellerine saglık :f40: burdan da alcagımız ders neymis ikinci bebeyi asla yapmıyoruz direk ücüncüyü yapıyoruz.....:)
   
 3. Cevap: İkinci Çocuklar Neden Daha İsyankar Oluyor?


  :f30::f30::f30: Katılıyorum :f30::f30::f30:
   
 4. Cevap: İkinci Çocuklar Neden Daha İsyankar Oluyor?

  ben yaparsam yine tüp bebek yaparım ikiz olursa rahat ederim hehrlade 2.çocuk derdi olmaz :D:):super:
   
 5. Cevap: İkinci Çocuklar Neden Daha İsyankar Oluyor?

  Ben bu fikre katılmıyorum..!! çünkü her doğan çocuk aynı fıtrat üzere tertemiz dünyaya gelir.. ebeveynlerin rolü etkisi çok önemli..