İki Harika Fotoğraf Sitesi

'Teknik Yardım' forumunda Pardus tarafından 21 Aralık 2009 tarihinde açılan konu
 1. Photo2Text hızlı bir şekilde herhangi bir görseli ASCII formatında resme dönüştürür. Sadece bir görsel seçmeniz ve online olarak tarayıcı üzerinden yükleyerek tıklamanız yeterli.

  Site, sizin için görseli metne dönüştürecektir. Basit bir metin dosyası içerisinde görsel yollayabilirsiniz. Üstelik bu site oldukça etkileyici detay ve çözünürlükte sonuçlar ortaya koyuyor.

  İlk sonucu gördükten sonra proje için bir isim seçebilir ve farklı yazı karakter setleri kullanarak, farklı aydınlık ayarlarında görseller elde edebilirsiniz. Sonuçtan memnun kaldığınızda da indirebilirsiniz.  Bu site 3 seçenek sunuyor

  Bu site sadece görselleri ASCII sanata dönüştürmekle kalmıyor, tamamen farklı seçeneklere de yer veriyor. ASCII'nin yanı sıra HTML ve Matrix sanatı seçenekleri de sunuyor.

  ASCII dönüştürme işlemi Photo2Text'e benzer sonuçlar sunuyor. Site otomatik olarak görsele en uygun yazı türlerini seçerek kullanıyor. Burada karakter setleri üzerinde kullanıcı kontrolü yok ama başka seçenekler bu açığı kapatıyor.

  Sadece siyah beyaz seçeneğiniz yok, farklı renk seçenekleri mevcut. Görsel boyutunu da ayarlayarak detay seviyesini yükseltmek elinizde. Ayrıca aydınlık değerleri üzerinde de daha fazla kontrole sahipsiniz.

  Matrix dönüştürme, standart ASCII sürümden farklı, yabancı Matrix fontları kullanılıyor ve siyah arkaplan üzerine yeşil metin ile Matrix filminin tadı yakalanıyor. Aslında ilk monochrome ekranların ve klasik bilimkurgunun olmazsa olmaz görsel lezzetlerinden birisi bu yeşil ekran.

  HTML dönüştürme

  HTML dönüştürme işlemi de çok ilginç. Resmin içeriğine benzer yazı tipi seçmek yerine rastgele karakterler devamlı tekrar ederek kullanılıyor. Daha sonra resim bu metnin renklendirilmesiyle ortaya çıkıyor. Algoritma daha basit ve ortaya çıkan sonuçlar çok daha ilginç.

  Yine resim boyutunu değiştirerek detay seviyesini arttırmak mümkün. Ayrıca arkaplan rengini değiştirmek veya gri tonda ya da tek renkte resim elde etmek, ekstra parlaklık uygulamak mümkün.

  Bu görsel HTML olarak oluşturulduğu için her taryaıcıda düzgün çıkmayabiliyor. Bundan emin olmak için en başından kullandığınız internet tarayıcıyı seçmenizde fayda var.