İki bilgisayar nasıl bağlanır?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 1 Kas 2012 tarihinde açılan konu

 1. slm iki bilgisayarı ethernet kartı olmadan birbirine nasıl bağlayabiliriz ?

  Ethernet Kartıyla; Günümüzde Ethernet kartı olmayan bilgisayar yok denecek kadar azdır. Zaten olmasa bile fiyatları oldukça düşüktür eğer bilgisayarınızda yoksa hemen bir tane edinmenizi öneririz çünkü iki bilgisayarı birbirine bağlamanın en kolay yolu budur.

  Diğer gerekli olan malzeme ise CROSSOVER ( çapraz bağlantı) kablosudur. Bundan sonraki işimiz bilgisayarın yazılım yönündedir. Yani artık fiziki olarak yapacak bir işimiz kalmadı sadece ortak bir ağ adı ile her bilgisayara ayrı bir ad vermek kalıyor. Unutmadan birde ağ özelliklerinden NETBEUI protokolunu de yüklemeyi unutmayın. Eğer internet paylaşımı olacaksa da Windows XPlerdeki internet paylaşım özelliklerini kullanabilirsiniz.

  Laplink Kablosuyla; Ethernet kartınız olmasa da yinede bilgisayarları birbirine bağlayabilirsiniz. Bunun için önce bir laplink kablosuna sahip olmanız gerekmektedir daha sonra bu kabloyu birbirine bağlamak istediğiniz iki bilgisayarın yazıcı girişine takın.

  Ardından program ekle-kaldır da Windows kurdan DOĞRUDAN KABLO BAĞLANTISInı (Direct Cable Connection) yükleyin. Yükleme sırasında size bilgisayarın sever mı yoksa client olarak mı ayarlanacağını soracaktır sizde birini sever diğerini de client olarak ayarlayın.

  Ağ yani network ayarlarından da “Dosya ve Yazıcı Paylaşımını etkinleştirin ve tekrar aynı ayarlardan network id (ağ kimliği) bölümünden bilgisayar adına bir ad verin ve alttaki Çalışma grubuna da ortak bir isim verin. Artık iki bilgisayarı birbirine bağlamış oldunuz ancak dosya paylaşımı için ufak bir işlem daha yapmanız gerek. Windows Gezginin de C: sürücüsüne sağ tıklayıp paylaşım sözcüğüne tıklayıp paylaşımı işaretleyin.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 30 Ağu 2014
Yükleniyor...