II. Dünya savaşı ve Türkiye’nin tutumu

'Tarih Bölümü' forumunda YAREN tarafından 24 Kasım 2010 tarihinde açılan konu


 1. 2. Dünya savaşı ve Türkiyenin tutumu,
  İkinci Dünya savaşında Türkiyenin tutumu,
  II. Dünya Savaşı ve Türkiye


  İkinci Dünya Savaşı döneminde Türkiye, jeopolitik öneminden dolayı iki blok tarafından da savaşa çekilmek istendi. Stratejik konumu nedeniyle gerek mihver devletler gerekse müttefik devletler Türkiyeyi savaşa zorladılar.Türkiye ise “Yurtta Barış Dünyada Barış “ilkesi gereği ve I. Dünya savaşının acı tecrübelerini bir daha yaşamamak için savaştan uzak kalmaya çalıştı.Atatürk İtalya ve Almanyanın yayılmacı politikalarının bir gün savaşı başlatacağını düşündüğü için Batı ve Doğu sınırlarını güvenceye almıştı(Balkan ve Sadabat Paktları)Almanlar Balkanları işgal ederek sınırlarımıza dayandılar ve savaşa girmemiz için baskı yaptılar ancak Türkiye tarafsızlığını korudu ve Almanya ile Saldırmazlık Antlaşması imzaladı(1941).Ancak ilerleyen Alman orduları Sovyet Rusya tarafından durdurulunca Türkiye üzerinde Sovyet Rusya tehdidi yoğunlaştı.

  ABD Başkanı Roosvelt ile İngiltere Başbakanı Churchill anlaşarak Türkiyeyi savaşa sokmayı ve Almanlara karşı Balkanlarda bir cephe açmaya karar verdiler.Churchill bu kararı Cumhurbaşkanı İnönüye Adanada bildirdi.(1 Şubat 1943).Ancak Türkiye evet veya hayır demeyerek silah ve techizatının yetersiz olduğunu belirterek oyalama taktiği uyguladı.Moskovada bir araya gelen müttefikler Türkiyenin savaşa zorlanması kararını verdiler bu amaçla İngiltere Dışişleri bakanı il e Türkiye Dış işleri Bakanı Kahirede görüştüler(I. Kahire Görüşmesi.Ekim 1943)Ancak Türkiye ,yeterli yardım yapılmadıkça savaşa girmeyeceğini belirtti.

  Tahran Konferansında yeniden bir araya gelen müttefik devletler Türkiyenin savaşa girmesi konusunda yeniden fikir birliğine vardılar.Roosvelt ve Churchill Kahirede İnönü ile bir daha görüştüler(II.Kahire Görüşmesi.Aralık 1943)silah ve techizatın yetersiz olduğu bir kez daha vurgulanmakla beraber Türkiye, ilke olarak savaşa katılmaya karar verdi.1944 yılında Almanyanın durumunun kötüye gitmesi üzerine Türkiye ,Almanya ile ilişkilerini kestiğini bildirdi.Diğer yandan Yatla Konferansında bir araya gelen Müttefikler savaşın sonunda kurmayı düşündükleri Birleşmiş Milletler Örgütüne kendi yanlarında,1 Mart 1945 tarihine kadar savaşa katılan devletleri kabul edeceklerini bildirdiler.Savaşın kaderi belli olmaya başlamıştı,Almanyanın yenilmesi üzerine,Balkanlar bu kez de Sovyet Rusya tehdidi altına girmişti.Bu durum Türkiyeyi endişelendirdi.Türkiye,23 Şubat 1945te Almanya ve Japonyaya savaş ilan etti.Ancak savaşın sonu belli olduğundan fiilen savaşa katılmadı.

  NOT: Türkiye II. Dünya Savaşı sonunda demokratik batı ülkelerinin yanında yer aldı.1945 yılından itibaren çok partili hayata geçildi.Sovyet Rusyanın Boğazlardan üs ve Doğu Anadoludan toprak talebinde bulunması Türkiyenin Batı ülkeleri ve ABDnin yanında yer almasına sebep oldu.
  Kaynak:ataturkinkilaplari.com
   


Similar Threads: Dünya savaşı
Forum Başlık Tarih
Tarih Bölümü Postdam Konferansı (İkinci Dünya savaşı) Hakkında Kısa Bilgi 14 Aralık 2016
Tarih Bölümü Osmanlı devletinin 1.dünya savaşına girme nedenleri 23 Temmuz 2014
Tarih Bölümü Çanakkale savaşının türk ve dünya tarihi açısından önemi 26 Şubat 2014
Tarih Bölümü Dünya Savaşı’nın Sonuçları 20 Şubat 2014
Tarih Bölümü Çanakkale savaşının dünya tarihi açısından önemi 22 Şubat 2014