İhtiyaç ve isteklerimiz

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 4 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. İhtiyaç ve isteklerimiz hakkında kısa bilgi verirmisiniz..

  Cevap: İhtiyaç ve isteklerimiz

  Günümüz dünyasında oluşturulmuş olan kültür ve buna bağlı değerler, yaşamak için tüketmekten daha çok, tüketmek için yaşamak biçiminde şekillenmektedir.

  - İsteklerimizden bağımlılık yapanları ayıklayabilirsek,

  - İsteklerimizi inceleyerek, birilerinde olduğu için oluşan istekleri hayatımızdan uzak tutabilirsek,

  - İsteklerimiz içerisinde, bizi mahkum edecek, imkanlarımızı aşan bizi borçlu duruma düşürecek şeylerden vazgeçersek,

  - Almak kadar vermeyi, tüketmek kadar paylaşmayı hayatımıza alabilirsek, ihtiyaçlarımızı ve isteklerimizi birbirinden ayrı görebiliriz belki de.

  Mutlaka MAHKÛM olmadan, MAHRUM kalmayarak da mutlu bir hayat sürdürülebilir. Peki, sizin istekleriniz, gerçekten ihtiyaçlarınız mı?

  Zorunlu olmayan ihtiyaçlar (arzu veya hevesler) konusunda, insanın aşamayacağı hiçbir sınır yoktur. Durmak bir yana, karşılanan her arzu, iştahı daha da açar ve yeterlilik eşiğini bir basamak daha yükseltir. Sahip olunan eşya ve eşyaların modelleri, yeni özellikleriyle birbirini izledikçe, eğer işin başında iken yeterli demeyi başaramamış ise insan, direnemez ve nerede YETERLİ demek gerektiğini bir türlü kestiremez. Tüketim uygarlığının bizi bağımlı hale getirdiği alışkanlıkları saymaya kalkarsak, kolay kolay sonu gelmeyecek bir liste elde ederiz. Bugün hayatımızın bir parçası haline gelen ve artık kanıksamış olduğumuz refah araçlarının hemen hemen tamamı, bağımlılıklarımız arasında sayılabilir. “Her nimetin bir külfeti vardır denir ya, nimetler, yeteri kadar yerinde kullanılmazsa, külfetleri başlar.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 7 Şub 2017