Ihlara Vadisi hakkında bilgi

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Elfida tarafından 19 Tem 2011 tarihinde açılan konu

 1. Ihlara vadisi nerede


  Ihlara Vadisi belkide hepinizin hayatında birkez de olsa duyduğu ama görme fırsatı bulamadığı eşsiz güzellikleri içinde barındıran bir doğa güzelliğidir.

  Aksaraya 40 km uzaklıkta bulunan Ihlara vadisi Hasandağı volkanından püsküren lavları akarsuyun aşındırması sonucunda oluşmuştur.


  Ihlara vadisi 14 km uzunluğunda ve yer yer 150 metre yüksekliğinde olan çok geniş bir vadidir. Turistik gezilere açılmış olan vadiye tam sayamasamda yaklaşık olarak 390 merdivenle inilebiliyor. Merdivenler inerken sorun olmasada çıkışta baya zorluyor turistleri.

  Peki neler var bu vadinin içinde ki yerli ve yabancı turistler akın ediyor bu bölgeye?
  Evet yukardada söylemiştik turistlerin büyük ilgi gösterdiği Ihlara Vadisi doğal olarak oluşmuş bir güzellik olmasının yanısıra kayaların içine oyulmuş olan yapılarlada adından bahsettirmektedir.

  Vadi boyunca kayalara oyulmuş sayısız barınaklar, mezarlar ve kiliseler bulunmaktadır. Ihlara vadisi'nde kiliselerdeki süslemeler VI.yüzyılda başlayarak XIII. yüzyılın sonuna kadar devam etmiştir.


  Ihlara vadisi içerisinde ziyarete açılan toplam 6 tane kilise mevcuttur. Bunlar:

  Ağaçaltı Kilisesi
  Pürenliseki Kilisesi
  Kokar Kilise
  Yılanlı Kilise
  Aziz George (Kırkdamaltı) Kilisesi
  Sümbüllü Kilise'dir. Yukarda çektiğim resimler "Ağaçaltı kilisesi" ve "yılanlı kilise'ye aittir. Yılanlı kilise çıkışında karşılaştığım yılandan sonra geziyi kısa kesmek zorunda kaldım bu nedenle resimler biraz kısıtlı kusura bakmayın artık :)
   
 2. Harika bir tanıtım olmuş Elfida sayende gitmiş kadar oldum ama gideceğimi sanmıyorum..Yılan lafını duydumya..=)))
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 4 Nis 2016
 3. Lütfen yazım kurallarına dikkat edelim. Özellikle ayrı veya bitişik yazılması gereken de ve da'lar konusunda.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 4 Nis 2016
 4. bence tarihçesi yazılmalıydı hiç beğenöedim iişime yaramadı ve çok düşük aldım 100 yerine 68 aldım :f73::f106:o_O:f30: