İğneada’da Gezilecek Yerler

'Güncel Bilgiler' forumunda Eylem tarafından 17 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi

  İğneada’da Gezilecek Yerler

  [​IMG]
  Kırklarelinin Demirköy ilçesine bağlı olan İğneada küçük bir sahil beldesidir. İstanbula 250 km uzaklıktaki belde denizi, gölleri ormanları, tarihi ve kültürüyle özellikle yerli turistin ilgisini çekiyor. İğneada, Karadeniz’e kıyısı olan bir sahil beldesidir. Sakin bir ortamda güzel bir tatil geçirmek istiyorsanız gitmeniz gereken yerlerden birisi olan İğneada, bugüne kadar çok fazla bozulmadan korunabilmiş önemli bir doğal alana ev sahipliği yapmaktadır.

  Batı Palearktiğin önemli kuş göç yolları üzerinde de bulunan bölge, gölleri, sazlık ve sulak alanları ile göçmen kuşlar için yaşamsal bir konaklama alanıdır.

  İğneada yakınlarındaki Avcılar köyü sınırları içerisinde yöre halkının kutsal saydığı Derviş Ali Baba türbesi bulunmaktadır.

  [​IMG]

  İğneada sınırlarında bulunan göller tatilinde huzur arayanların tercih etmesi gereken bir belde. İğneada’da; Erikli, Mert, Hamam, Pedina, Saka, Sülüklü ve Ramana olmak üzere toplam yedi göl bulunuyor.

  Tarihe yolculuk yapmak isteyenleri de geri çevirmiyor İğneada. Sivriler köyü Çatalarmut mevkiinde Cenevizlilere ait yıkılmış kaleleri, köy içerisinde Traklara ait evleri andıran eski yapılı sazlık evleri, Hamam gölü ile Bulanık derenin denize döküldüğü yer arasında kalan ve Aypolos denilen bölgede tümülüsler, höyükler, eski bina kalıntıları ve kırklara ait mezarlar tarih turizmini seven turistleri bekliyor.