Iğne oyası takılar nallıhan

'El Becerileri' forumunda gülçin tarafından 1 Oca 2009 tarihinde açılan konu

 1. Boyanmış ham ipekler kozadan çekildikten sonra, boyası hazırlanır. Renk elde etmek için, meyvelerden yararlanılır. Kökdutu, ceviz yaprağı, çay, karadut …vs. gibi boyanır. Sarılıp yumak haline getirilip, ip ayağı takılıp, elde bükülüyor. Oya yapımına başlanır hale geliyor.Nallıhanla yapılan iğne oyaları ipekleri, kök boya ile yapılır.

  [​IMG]
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 1 Oca 2009
 2. Cevap: Iğne oyası takılar nallıhan

  [​IMG]
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 4 Oca 2012
 3. Cevap: Iğne oyası takılar nallıhan

  Nallıhan, tarihi bir ilçe olup, Ankara' ya 160 km,Bolu' ya 100 km,Eskişehir'e 120 km uzaklıktadır.Tarihi ipekyolu üzerinde bulunan Nallıhan halkı Oğuz Türklerin kayı boyundadır.Osmanlı vezirlerinden Nasuhpaşa, Candarlı Halilpaşa, İvezzade Halil Paşa ile Anadolu erenlerinden Yunus Emre ve Hocası Tabduk Emre bu civarda yaşamış,tarihe malolmuş büyüklerimizdendir.

  Nasuhpaşa, Bağdat seferinden dönerken Nallıhan' da konaklar, Buraya bir han, hamam ve cami yaptırır. Bir rivayete göre Köroğlu ''Han'' da konaklar, atının nalı düşer. Nal, hanın kapısına asılır. İlçenin adı buradan alır.
   
 4. Cevap: Iğne oyası takılar nallıhan

  [​IMG] [​IMG]
   
 5. Cevap: Iğne oyası takılar nallıhan

  paylasımın için tesekkurler
   
 6. Cevap: Iğne oyası takılar nallıhan

  Övünmek gibi olmasın:) İğne oyasını bende çok güzel yaparım ama hiç takılarda denemedim boş bir vaktimde bu örneklerden yapmak isterim Gülçin çok güzeller emeğine sağlık:f40:
   
 7. Cevap: Iğne oyası takılar nallıhan

  harika
   
 8. Cevap: Iğne oyası takılar nallıhan

  İğne oyasının zerafetine hayranım öğrenmeyi denedim ama malesef hiç bana göre değilmiş yengem bu işi harika yapar sağolsun kızımada birşeyler yapacaktır heralde :f106: :f106:
   
 9. Cevap: Iğne oyası takılar nallıhan

  Yapılışını çok az biliyorum çok fazla emek isteyen bir uğraş..Neredeyse her yerde kullanılıyor takıda yapıldığını ilk duydum.Bilgiler için teşekkürler Gülçin:f40:
   
 10. Cevap: Iğne oyası takılar nallıhan

  ben hiç yapmadım ama çok güzeller
   
 11. Cevap: Iğne oyası takılar nallıhan

  Bir arkadaşımda takı olarak görmüştüm çok hoş duruyor :f40:
   
 12. Cevap: Iğne oyası takılar nallıhan

  oy oy oy kimin hemserisi Övünmek gibi olmasın İğne oyasını bende çok güzel yaparım ama hiç takılarda denemedim boş bir vaktimde bu örneklerden yapmak isterim Gülçin çok güzeller emeğine sağlık


  :f196:
   
 13. Cevap: Iğne oyası takılar nallıhan

  Benim gibi elişi becerisi olmayanlar sadece hazır kullanmayı bilir.:f196:
  Eskiden yazma (yemeni) kenarlarına,havlu kenarlarına,çarşaf uçlarına yapılırdı. Şimdileri takı yapılır olmuş.Çok da şık duruyor. Genç kızların çeyizleri iğne oyalarıyla hazırlanırken bir iki tanede takı yaparlar artık sanırım.
   
 14. Cevap: Iğne oyası takılar nallıhan

  ooooo benim ne salon takımlarım var görseniz bayılrısınız
  hatta durun bi kacını göstereyim :f106::f106:

  off ya olmadı resimleri var pc de ama alamadım:oops: