İğne Oyası Havlu Kenarı Modeli

'El Becerileri' forumunda EyLüL tarafından 7 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. İğne Oyası Havlu Kenarı
  Anlatımlı iğne oyası havlu kenarı

  Uzun zaman oldu iğne oyası öğreneli çok güzel havlu kenarı örnekleri yapmıştım bu güzel örnekleri gördükce sizlerle paylaşmak istiyorum sevgili bayanlar oldukca zevkli ve kafa dinlendirici bir uğraş elişi yapmak helede sonunda böyle güzellikler çıkıyor ise deymeyin keyfinize İğne Oyası Havlu Kenarı Modeli Anlatımıyla birlikte sizler sevgili forumdasç.net bayanalrı ve misafirlerimiz.

  İlk sırada 10-12 zincir çekip bir halka oluşturun. 8 tane kutucuk yapıyoruz. Kutucuk aralarındaki zincirler 3'er tane.

  İkinci sırada alt sıranın kutucuklarını 4'er birit ile doldurun. dolguları yaparken tığa ipliği bir kez dolayın yani normal birit

  Üçüncü sıra: alttaki sıranın boş kutu kısımlarına 3'er birit ile doldurun. yalnız bu biritleri yaparken ipliği tığa iki kez dolayın (uzun birit). dolgu aralarında 7 zincir çekin.

  Dördüncü sıra: boş kutucukları 9 birit ile doldurun bunlar da uzun birit olacak. arada ise 5 zincir çekin.
  tığ ile işimiz bitti. örneğin arka yüzünü çevirip iğne oyasına başlayın. iğne ile ortalama her biritin başına batarak basit ilmekler atın. piramit gibi yapın.

  En üst sırayı da renkli ip yada sim iple geçin.
  En sonunda motifin ortasına renkli yada simli iple biritlerin üzerine gelecek şekilde biritle dolgu yapın. biritler 4 veya 5 tane olabilir ipin kalınlığına göre. 3 ila 4 zincir çekip diğerine geçin. bu şekilde tamamlayın.

  [​IMG]