İğne Oyası Fiyonk Nasıl Yapılır?

'El Becerileri' forumunda Yasemin tarafından 1 Ara 2013 tarihinde açılan konu

 1. İğne oyası oldukça zahmetli ama bir okadarda zevkli bir el işidir.Özellikle ev hanımalrının büyük bölümünün bildiğini düşündüğüm iğne oyası modelleri arasında en çok tercih edilen ve çokda kullanışlı olan iğne oyası fiyonk modelinin nasıl yapıldığını öğreneceğimiz bir konu hazırladık sizlere.

  İğne oyası fiyonk nasıl yapılır merak ediyorsanız öncelikle malzemelerinizi hazırlayın sonrasınd ayapılışına birlikte geçelim ne dersiniz bayanlar.Gerekli olan malzemeler bir çengelli iğne gerekli.

  igne-oyasi-fiyonk-modeli3.

  Kancalı iğnemizin kanca kısmını kırıyoruz. İğnenin demirleri çok açıksa sıkmamız gerekiyor bunu yapacağımız fiyonkun boyutuna göre ayarlıyoruz.Önce ipimizi iğneye geçiriyoruz sonra örneğimizin fiyonk yapacağımız kısmına ipimizi tutturuyoruz.daha sonra ipi kancalı iğneye dolayın. On onbir kere sardıktan sonra iğnemizi sardığımız iplerin altından geçirip ortalıyoruz ve tam ortasına düğüm yapıyoruz iyice sıkıyoruz sıkarken fiyonku bozmamaya dikkat ediyoruz yaptığımız düğümün hemen yanına dir düğüm daha yaparak ortasına bir pır pır yapıyoruz yine iyice sıkıyoruz. İyice sıktıktan sonra kancalı iğneyi aşşağıya doğru yavaşça çekerek çıkartıyoruz çıkartırken şeklini bozmamaya dikkat ediyoruz. Daha Sonra yaptığımız pırpırın üzerine bir düğüm atıyoruz aynı şekilde bir fiyonk daha yapıyoruz. Böyle üst üste fiyonk olmuş oluyor örneğinize göre 3-4 tane üst üste fiyonk lar yapabiliriz.

  Aşağıda iğne oyası fiyonk modeli ile yapılmış bir kaç model paylaşıyorum bu modelelre bakarak sizlerde farklı iğne oyaları yapabilirsiniz.

  igne-oyasi-fiyonk-modeli-43.

  igne-oyasi-fiyonk-modeli-.4.

  igne-oyasi-fiyonk-modeli-.

  igne-oyasi-fiyonk-modeli-2.