İftar ne zaman açılır

'Sorularla İslamiyet' forumunda ZORBEY tarafından 15 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu


 1. Oruç ne zaman açılır
  İftar ne zaman başlar
  Ramazanda İftar Vakti Ne Zaman
  iftar vakti ne zaman

  Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellem buyurdular ki:

  “Gece şu taraftan (doğudan) gelince, gündüz de şu taraftan (batıdan) gidince, güneş de batınca oruçlu orucunu açmıştır.”
  (Buhari, Savm: 43; Müslim, Sıyâm: 51; Ebu Dâvud, Savm: 19; Tirmizî, Savm: 12)

  Asıl olarak güneş batınca iftar vakti girer. Oruç açılır.

  Bugün kullandığımız takvimlerdeki hesaplamalar güneşe göre yapılmıştır.Akşam ezanının okunması ile birlikte iftar vakti girmiş oluyor.
    2. Koskoca Kuran elimizin altında dururken zan na göre mi karar veriyoruz
  tirmizinin duyduğuna göre :((( Kuran açıp okuyalım güzel insanlarımız
  İmamların dolduruşuna kapılmayın Kuranı alın kendiniz okuyun neler neler anlatıyor muhteşem konular var dırek ALLAH 'ın sözlerine tanık olun uydurma buharigillerle ahiretinizi öldürmeyin . Kuran da geçen konuları LÜTFEN KURAN 'a bakarak cevaplayın düşünün. ORUCu kadına o günlerde tutturmuyorlar halbuki kuranda geçmez Oruç için Kaza geçer ama NAMAZ için geçmez insanları uyutuyorlar NAMAZ vakti girince kılınır çıkınca bir daha o namaz kılanamaz bu konu 2011 ama ben açtığıma göre bir kaç kardeşim daha bu konuyu açabilir. sabah namazını güneşin doğumuna 30/45 dakika kala kılanlar ramazan da imsakta kılıyorlar aynı haram aylardaki örneğe benziyor bu hareket daha neler neler var Namaz kuranda geçmez o nedenle hadislere sünnete bakarız derler ki bunu sende diyebilirsin kuranda bir güzel geçiyor görmek isteyenlere benim sorum ABDEST ritüeli KURANDA en cahilimizin bile okuduğunda anlayacağı şekilde geçerken neden KURAN a göre ABDEST almıyorsunuz sayın ülema diyeceğim ama onunda mutlaka kılıfı vardır ceplerınde :((( Arkadaşlar kardeşlerim Kuranı açın Maide suresini ve ABDEST in nasıl alınacağını öğrenin ve GÜZEL İSLAM dini için bir başlangıç yapın Selam inanaların üzerine olsun Yüce Efendimiz Allah bizleri DOSDOĞRU gidenlerin yoluna eriştirsin sapıtmışların gazaba uğramışlarınkine değil.