İE 8 i Hızlandırın...

'Teknik Yardım' forumunda Pardus tarafından 4 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu


 1. Bir çok kişi IE8'in yavaş açıldığını, tablar arası geçişte ağırlaştığını vb. şikayetleri oluyor. Deneyimlerinde haklılar kimleri. Peki nasıl oluyor da, bağımsız otoriteler tarafından, sayfa açma hızı en hızlı olan bir tarayıcıda böyle sorunlar oluşabiliyor? Veya bir bilgisayarda çok hızlı açılan IE, daha iyi özellikli bir makinada çok daha yavaş açılabiliyor?

  Öncelikle sorunun nereden kaynaklandığını söyleyeyim:

  1. Diğer toolbar, antivirüs ve eklentiler.

  2. SP2, SP3 ENTEGRE edilmiş paketler, Windows'un bazı fonksiyonlarına yarayacak DLL'leri kayıt defterine alamazlar. Kısacası herkesin olmasa da, özellikle korsan Windows kullananların sık başına gelen bir durumdur. Genellikle temiz Windows kurulup arkasında servis paketlerinin yüklenmesi bu yüzden önerilir. Bu hata sadece IE8'i değil, diğer Windows programlarını, IE7'yi de etkiliyor.

  Yapılması gerekenler:

  Neden Araç çubukları ve eklentiler etkiliyor?

  Bir çok program sponsor bağlantıyla gerekli gereksiz bir çok şeyi Internet Explorer'a entegre etmek ister. Bunun en büyük örnekleri, Google Toolbar, Ask Toolbar, Alexa Toolbar, MSN toolbar gibi örnekleridir. Genellikle eski sürümleri olan bu yazılımlar, yeni güncellediğiniz IE ile uyumsuz olduğu için gerek programın açılımını, gerekse internet bağlantılarını yavaşlatırlar.

  1. IE'yi kapatın. Denetim Masası'ndan Internet Seçenekleri 'ne giriyoruz.

  2. Programlar tabinden Eklentileri Yönet'e tıklıyoruz.

  3. Karşımıza açılan ekrandan, Araç Çubukları ve Uzantılar hanesinde karşımıza çıkan herşeyi seçin ve Devre Dışı bırak düğmesini tıklayın. Araç Çubukları ve Uzantılar'da gördüğünüz herşey için bunu yapın. Bir tek "Shockwave Flash Object" Etkin olarak kalsın..

  Şimdi asıl çözüm:

  Windows XP için

  1. Başlat -> Çalıştır 'a girin

  2. Aşağıdaki kodu yazın ve enter'a basın.

  regsvr32 actxprxy.dll  3. Karşınızda actprxy.dll'nin kayıtlandığına dair bir mesaj gelecek. Bilgisayarınızı baştan başlatın.

  Windows Vista için

  1. Başlat menüsünden arama menüsüne cmd yazın. Çıkan cmd.exe'ye sağ tıklayıp Yönetici olarak çalıştır'ı işaretleyin.

  2. Çıkan ekranda aşağıdaki kodu yazın ve enter'a basın .

  regsvr32 actxprxy.dll  3. Karşınızda actprxy.dll'nin kayıtlandığına dair bir mesaj gelecek. Bilgisayarınızı baştan başlatın.

  Sonuç şaşırtıcı olacak.

  Bu değişiklikten sonra göreceğiniz, hem IE8 ışık hızıyla açılacak hem de yeni sekmeleri açarken hiç beklemeyeceksiniz.

  Alıntı...
    2. Cevap: İE 8 i Hızlandırın...

  Yararlı bilgiler için teşekkürler Pardus.Sadece IE8'e özel bir durum değildir sanırım diğer sürümler için de geçerlidir.Ellerine sağlık:f40: