İdrar renkleri ne anlama gelir

'Sağlık Rehberi' forumunda Habibe tarafından 13 Ocak 2016 tarihinde açılan konu


 1. idrar renkleri ve anlamları

  İdrar, vücuttaki atıkların atılmasında önemli bir rol oynar. Böbreğin kandan süzdüğü fazla su suda çözünebilen maddeler, idrar yoluyla dışarı atılır. Toksinler ve vücutta birikmesi zararlı birçok madde, vücuttan idrar sayesinde uzaklaştırılır.

  İdrardaki koku ve renk değişimi, akşam yediklerinizin dokunması gibi basit bir olayın göstergesi olabildiği gibi, enfeksiyon ve kanser gibi çok tehlikeli hastalıkların da göstergesi olabilmektedir.

  Parlak sarı veya neon sarı idrar

  Vitamin takviyeleri alan kişilerde alınanan Riboflavin (B2 vitamini) fazlası idrarla dışarı atılır ve doğal rengi desarı olan riboflavin idrarı parlak sarı renge dönüştürür. Bazı durumlarda alınan fazla Siyanokobalamin (B12 vitamini) de bu duruma yol açabilir. Parlak sarı renkli idrar hipervitaminozis hastalığının habercisi olabilir.

  Koyu mor idrar

  Porfirin denilen biyolojik kimyasalların aşırı salgılanması sonucu ile karakterize çok nadir bir metabolik hastalık sonucu oluşur. Her ne kadar koyu mor idrar rengi bir tanı olsada kesin tanı için daha detaylı labalatuvar testlerinin yapılması gerekir.

  Koyu sarı veya altın rengi idrar

  Çok koyu idrar rengi vücudun susuz kaldığına dair bir işarettir. Uzun süre susuz kaldığımızda böbrekler su kaybını azaltmak için emilim kapasitesini arttırır ve normalden daha derişik idrar üretilir.

  Pembe veya kırmızı idrar

  Çok çeşitli nedenlerle bu idrar tipi oluşabilmektedir. Her kırmızı ve tonları olan idrar tipi bir rahatsızlığa işaret etmeyebilir. Pancar, böğürtlen, ahududu, karadut gibi besinleri çok tüketmek; bazı antibiyotik türlerini çok kullanmak gibi etkenlerde kanın kırmızıya dönmesine neden olabilmektedir. Fakat en çok karşılaşılan durum idrar yollarındaki bir kanamadan dolayı idrara kan karışmasından kaynaklanmaktadır.

  Çok açık renk idrar

  Genellikle çok fazla sıvı tüketimi sonucu oluşan idrar tipidir. Bunlardan başka gebelikte, siroz gibi karaciğer hastalıklarında, şeker hastalıklarında da çok açık renk idrar ile karşılaşılabilmektedir.

  Turuncu idrar

  Uzun süre susuz kalma; rifampin, doksorubisin, warfarin gibi ilaçlarla B grubu vitaminlerin çok alınması gibi nedenlerle bu renk idrar oluşur. Çok nadir durumlarda aşırı havuç ve havuç suyu tüketimi de bu duruma yol açabilir.

  Mavi veya yeşil renkli idrar

  Fazla miktarda besin boyası içeren besinlerin tüketimi bu duruma en çok neden olan etkendir. Mavi bebek bezi sendromu denen hastalıkta da bu duruma yol açar. Bu hastalık ismini bebeklerde doğal olarak görülen mavi idrardan dolayı bu ismi almıştır. Pseudomonas bakterileri de idrar yolarında enfeksiyon oluşturarak mavi veya yeşil renkli idrar oluşturabilir.
   


Similar Threads: İdrar renkleri
Forum Başlık Tarih
Sağlık Rehberi İdrar Yolları Enfeksiyonuna Bitkisel Çözüm 18 Mayıs 2016
Sağlık Rehberi İdrardan kan gelmesinin nedenleri 17 Mayıs 2016
Sağlık Rehberi İdrar kaçırma bitkisel tedavi 17 Mayıs 2016
Sağlık Rehberi idrar Yolu Enfeksiyonuna iyi Gelen Bitkiler 17 Mayıs 2016
Sağlık Rehberi Sağlıklı Bir İnsanın İdrarında Neler Bulunur 16 Şubat 2012