İdrar kaçırma bitkisel tedavi

'Sağlık Rehberi' forumunda Eylem tarafından 17 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi

  İdrar kaçırma bitkisel tedavi

  [​IMG]
  Özellikle kadınlarda rastlanan idrar kaçırma hayatı olumsuz yönde etkileyen hastalıklardan biridir. Menopoz dönemi sonrasında karşılaşılan idrar kaçırma hem sosyal açıdan hemde hijyen açısından büyük problem olarak karşımıza çıkmaktadır.

  Neden kadınlarda idrar kaçırma oranı erkeklere göre daha yüksek düşünülecek olursa kadının pelvik kas yapısının farklılığı ve üretrasının kısa olmasıdır. Ayrıca kadınlarda yaşanan hormonal değişikliklerde bu hastalığı tetikleyen etkenler arasında yer almaktadır.

  İdrar kaçırma çok doğum yapan kadınlarda, menopoza girmiş kadınlarda ve normal doğum yapan kadınlarda daha sık görülebiliyor. Ancak günümüzde pek çok derde derman olan bitkiler idrar kaçırma sorununda da yardımcı olarak karşımıza çıkıyor. Civanperçemi, ısırgan otu, altın başak, kuşburnu, sinirliot, mayıs papatyası, atkuyruğu gibi bitkiler idrar kesesi boş olsa bile yaşanan idrar kaçırma sorununda yardıma koşan bitkilerden bazılarıdır.

  İdrar kaçırma durumunda kullanılan bitki kürlerinden ilki kiraz sapı kürüdür. Kiraz sapı kürü için gerekli malzemeler ve kürün hazırlanışı oldukça basittir.

  25-30 adet kiraz sapı 1 su bardağı suda kaynatılır. İçine 1-2 damla limon suyu sıkılarak içilir.

  İdrar kaçırma rahatsızlığında kullanılan bir diğer kür ise;

  Çivanperçemi
  Isırganotu
  Mayıs Papatyası
  Kuşburnu

  Bu bitkilerin hepsini ince ince kıyın ve karıştırın. Elde ettiğiniz bitki karışımından 1 tatlı kaşığını orta boy bir bardak kaynar su ile kaynatın. Kaynayan karışımın 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin ve süzerek 2 saatte bir bardak sıcak olarak için.