İdeal Kilo Hesaplama

'Kişisel Bakım' forumunda EyLüL tarafından 16 Tem 2011 tarihinde açılan konu

 1. İdeal Kilo Hesapla


  Kilo sorunu son yıllrın en büyük sorunu haline gelmiş durumdadır. Bu konuda büyük uğraşlar veren uzmanların önerdiği “ideal kilo hesaplama formülü sayesinde çok daha bilinçli bir kilo kontrol sürecini uygulayabilirsiniz.

  Kilo kilo kilo! Nasıl bir problem bu? Hayatımızın her anında karşımıza çıkabilir,suratımıza vurulabilir diye dişimizi tırnağımıza takıp; sanki güçlü bir virüsmüşçesine dışarı atmaya çalıştığımız bizden büyük parçalar Ama çoğu zaman ideal kilomuzu bilmeden kilomuz hakkında yorumlar yapan bizler bilinçsiz diyetler ve streslerle kendimizi boş yere yoruyoruz belki de? Acaba gerçekten ideal kiloya sahip misiniz? İdeal kilo nasıl hesaplanır? İşte size açıkladık.

  İdeal kilo hesaplanması, vücut kitle indeksine dayalıdır.Kilomuzun durumuna ilk bakış açısını bu indeks belirler.İdeal kilonuzu siz de hesaplamak istiyorsanız devam edin.

  Vücut Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır?

  Vücut kitle indeksi boyunuza ve kilonuza bağlı bir büyüklüktür.

  => Hesaplanması için kilonuzun kg cinsi değerinin; boyunuzun m cinsi değerinin karesine bölünmesi yeterlidir.
  Vücut kitle indeksi hesaplanmasına bir örnek verelim

  Benim boyum = 1 metre 88 cm yani metre cinsinden, 1.88 mdir.

  Kilom ise = 75kg

  * Şimdi hesap makinesini açın ve 1.88 ile 1.88 i çarpın sonucu bir yere yazın. Bende 3.5344 çıktı. Yuvarlarsak 3.5 olarak alabiliriz.

  * Kilomun 75 kg olduğunu söylemiştim. Yine hesap makinemizi açalım 75 i 3.5 e bölelim sonucumuzu bir yere not edelim. O da yuvarlanmış haliyle 21.4 çıktı.

  => Vücut kitle indeksinizi hesapladık. Şimdi bu değere göre kilonuz ne durumda onu gözlemleyelim.

  Aşağıdaki değerler o hesapladığınız vücut kitle indekslerine göre aralıkları ve bu aralıklardaki değerlere sahip kişilerin kilo durumlarını gösteriyor. Yani hani benim 21.4 var ya sizin ne çıktıysa ona bakın hangi aralıktaysa kilo durumunuz karşısındaki gibi.

  18.5-24.9 Normal
  24.9-30 Kilolu
  30-35 1. Obezite
  35-40 2. Obezite
  40-& Ölümcül obezite

  NOT: Bu yöntem sadece ilk bakışta kilo durumunuzu sorgulama amaçlıdır. Özel durumlar dahil edilmemiştir. Herhangi bir rahatsızlığınız, yaşınıza, çevrenize vb. her türlü dış etkene göre de kilonuz artmış olabilir. Site olarak tavsiyemiz eğer 1-2 ve ölümcül obozite gözlemliyorsanız kesinlikle bir diyetisyene başvurunuz
   
  Son düzenleme: 4 Oca 2013