İcra takibi nasıl yapılır

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 7 Kasım 2012 tarihinde açılan konu


 1. adıma icra takibi varmıdır? icra takibi nasıl yapılır

  Cevap: İcra takibi nasıl yapılır

  İflas Hukukunu ayrı tutar isek, İcra Hukukunda 3 lü bir ayrıma gidebiliriz. Buna göre İcra Hukuku ilamsız icra, ilamlı icra ve rehnin paraya çevrilmesi yoluyla takip şeklinde 3 lü bir ayrıma tabi tutulabilir.

  İlamlı icraya ise itiraz mümkün değildir. Sadece borçlu borcu ödediğini, veya alacaklıdan süre aldığını iddia ederek İcra Mahkemesinden İcra takibinin iptal ve talikini isteyebilir. Fakat borcun hiç doğmadığını iddia edemez çünkü alacaklının daha önceden aldığı mahkeme kararı ile alacağın varlığı kesinleşmiştir.

  İcra takibinde bulunmak isteyen bir alacaklı yetkili icra dairesine başvurmak zorundadır. İlamlı icrada Türkiyenin her yerindeki icra daireleri yetkili iken, ilamsız icrada yetkili icra müdürlüğü değişiklik göstermektedir.

  Alacaklının icra müdürlüğüne, elindeki belge ve senetler veya mahkeme ilamı ile gitmesi gerekmektedir. Genel Haciz yoluyla elinde hiç belge veya senet olmayan alacaklıda takip yapabilir. Fakat borçlu itiraz ederse icra takibi hemen durur. Yanlızca borçlu itiraz etmezse ve itiraz edipte itirazı mahkemece kaldırılır veya iptal edilir ise alacaklı genel haciz yoluyla takibe devam edebilir. Elindeki belgeler ile icra müdürlüğüne giden alacaklı icra müdürlüğünde matbu takip talebini doldurur, gerekli posta masraflarını ve icra harç ve giderlerini ödedikten sonra, icra müdürlüğü kanalı ile borçluya ödeme-icra emri göndertir.

  Ödeme emrinin borçluya tebliğinden, genel haciz yoluyla takipte 7 gün sonra, itiraz olmazsa takip kesinleşir ve alacaklı haciz isteyebilir. İtiraz olur ise mahkemeden itirazın iptal edilmesi veya icra mahkemesinden itirazın kaldırılması gerekir. Kambiyo senetlerine özgü haciz yolunda ise borçlu 5 gün içerisinde icra mahkemesine itiraz etmezse alacaklı haciz isteyebilir.
   


Similar Threads: İcra takibi
Forum Başlık Tarih
Sorun Cevaplayalım Bayanlar için avukatlık mesleğini seçip icra etmek caiz midir? 22 Ocak 2012
Sorun Cevaplayalım İcra dosyasında kapak hesabı nasıl yapılır? 17 Ağustos 2011
Sorun Cevaplayalım Neden insan sıçrar ? 4 Aralık 2012
Sorun Cevaplayalım icra sorgulama tc kimlik no ile dosya sorgulama 11 Ağustos 2011