İçki kötülüklerin anasıdır hadisinin yorumu

'Ders notları' forumunda Meryem tarafından 1 Ara 2011 tarihinde açılan konu

 1. İçki kötülüklerin anasıdır hadisinin yorumu

  İçki bütün kötülüklerin anasıdır yorumu
  İçki bütün kötülüklerin anasıdır anlamı
  İçki bütün kötülüklerin anasıdır
  Karaciğer ve mideden daha çok beyinde tahribat yapar.Vücuda girdikten kısa bir süre sonra beyindeki bazı merkezleri uyuşturur, vücut dengesini bozmaya başlar.

  Vücuttaki kanın 200 katı 12 saat içerisinde beyinden geçmektedir. Kanında alkol bulunan kimsenin beyni, böylece böbrek, kalp, karaciğerden daha çok tehlikeyle baş başa kalmaktadır. Buralara kanla taşınan alkol yüzünden hücreler ölür, görme ve düşünme bozuklukları, unutkanlıklar baş göstermeye başlıyor...

  Çalışma hayatındaki şevksizlik, verimin düşüşü, iş ve trafik kazaları, yaralama, cinayet, intihar gibi sebep olduğu diğer felaketleri de buna eklersek alkolün insan iradesini dahi kendine esir alacak büyüklükte bir felaket olduğunu anlamakta gecikmeyiz.
  İşte bundan dolayı içkinin her türlü kötülüğün kaynağı olduğunu dikkate veren Efendimiz (sas), doğuran ana benzetmesiyle uyarıda bulunarak tek cümle içinde özetlemiştir.Evet tüm kötülükler ondan doğmadır. Onu içtikten sonraki halinde yapmayacağı yanlış yoktur sarhoşun.Bu duruma örnek olarak anlatılan bir kıssa vardır:
  Halkın sevip saydığı bir kimse varmış.Bu kişiyi karalamak isteyen bir takım kişiler onu bir yere kapatmışlar ve 3 seçenek sunmuşlar.
  Ya bu kadınla birlikte olacaksın ya şu çocuğu öldüreceksin yada 1 şişe içkiyi içeceksin.Bu 3 seçenek içinde içki daha masum görünmüş gözüne ancak içkiyi içtikten kısa bir süre sonra oradaki çocuğu da öldürmüş kadınlada birlikte olmuş.İşte içki bütün kötülüklerin anasıdır.

  Bize sonsuz merhametini gösteren Rabb'imiz, kendimizi kötülüklere sürükleyip zarar verecek içki, kumar, uyuşturucu ve sarhoşluk veren her türlü maddeyi yasaklayıp haram kılmıştır. Bundan dolayı içkiyi yasaklayan ayet şöyle bitmektedir:" Bütün bunlara rağmen hâlâ ondan uzak kalma titizliği göstermeyecek misiniz? "
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 27 Şub 2017