İçinden otomobil geçen otobüs

'Teknoloji Haberleri' forumunda alemşah tarafından 11 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. Çinde Shenzen Hashi Park Malzemeleri şirketi, içinden otomobil geçen otobüs icat etti.
  İçinden otomobil geçen "şekilsiz otobüs" sene sonunda Çin yollarında.

  Çinde bir şirket, içinden otomobil geçen, üstü otobüs olarak kullanılan ilginç bir araç üretti.

  Çinde Shenzen Hashi Park Malzemeleri şirketi, sene sonunda Pekinde kullanılmaya başlanacak olan otobüse ilginç bir isimde buldu. Anti trafik, doğa dostu, şekilsiz otobüs olarak tanıtılan yeni aracın yüksekliği 4.5 metre, eni 6 metre.

  Şekilsiz taşıt iki kattan oluşuyor. Alt kat, iki ucu açık bir metro gibi tasarlanmış. Bu bölgeye trafikte giren araçlar giriyor ve üstlerini örten şekilsiz taşıtla trafikte ilerleyebiliyorlar. Sürücülerin avantajı, trafikte beklememek, yol kenarlarına park edilen otomobillerin arasına takılmamak.

  Yol kenarında yaşayan insanların avantajı ise, daha az egzoz kokusu ve daha az karbonlu bir hava. Ayrıca, şekilsiz otobüs, otomobilli geçişlerde yüzde 30 enerji tasarrufu sağlıyor. Aracın üst katı ise, otobüs olarak hizmet veriyor. Kata çıkabiliyor. Şekilsiz otobüs, bin 200 ile bin 400 arasında yolcu taşıyabiliyor ve saatte ortalama 40 ile 60 kilometre arasında hız yapabiliyor.

  Raylar daha hızlı döşeniyor

  Şekilsiz otobüs için yolun iki tarafına ikişer ray sistemi döşenmesi gerekiyor. Bu rayların yapım süresi, metro raylarınınkinden daha hızlı. Şekilsiz otobüs raylarının 40 kilometresi bir senede,metronunki ise üç senede yapılabiliyor.
  [FLV]http://img824.imageshack.us/img824/666/782743.mp4[/FLV]
  Çinliler, kısa bir süre önce de, hareket halindeki lokomotife vagon ekleme çıkarma yöntemiyle çalışan hiç durmayan tren planıyla kendinden söz ettirmişti.