İçi su dolu pet şişe yangın çıkarıyormuş!

'Haberler' forumunda ayla tarafından 13 Haziran 2009 tarihinde açılan konu


 1. Cam şişelerin yangın çıkardığını bilirdik de pet şişelerin tehlikesinden haberdar değildik. Meğer içinde su bırakılan şişeler yangın çıkarıyormuş.
  Sanıldığının aksine orman yangınlarının çoğununa sigara izmaritleri değil, içinde su dolu cam veya pet şişeler neden oluyor... Aman dikkat, ormanlarımız yanmasın!
  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Doğan Kara, içinde su bulunan şişenin güneş ile uygun açıda mercek görevi görerek, doğada tutuşması kolay malzemeleri tutuşturduğunu kaydetti. İçinde bir yudum dahi su bulunduğunda camdan daha tehlikeli olduğunu ifade eden Kara, piknik yapanları uyardı..
  Piknik yapanların özellikle pet şişelerde su kullandığını, zaman zaman da su tamamen tüketilmeden pet şişenin doğaya atıldığını belirten Kara, şöyle devam etti: ''Halk arasında orman yangınlarının sadece cam kırıklarından, söndürülmeden atılan sigara izmaritlerinden kaynaklandığı yönünde eksik bilgilenme söz konusu. Bu nedenle kısmen tükettikleri pet şişeleri çevreye atabiliyorlar. Pet şişede çok az da olsa kalan su, şişenin kıvrımına göre güneş açısını bulduğunda mercek görevi görerek ışığı bir noktaya odaklıyor ve ateşin çıkmasına sebep olabiliyor. Koyu renkli şişelerin mercek görevi görüp çevredeki maddeleri tutuşturmaları daha uzun zaman alıyor.''

  ÇÖPE ATARKEN DE DİKKAT!
  İçinde su bırakılarak atılmış pet şişelerin çöp konteynerlerinde de yangınlara neden olabildiğine dikkati çeken Kara, pet şişelerin, içindeki su tamamen boşaltılmadan güneş ışığına maruz kalacak yerlere bırakılmaması uyarısında bulundu.
  Türkiye'de 1937'den bugüne kadar 68 bin 214 orman yangını meydana geldiğini, yaklaşık 1 milyon 533 bin hektar orman alanının yandığını söyledi.
  Orman yangınlarının yüzde 14'ünün kasten çıkarıldığını, yüzde 15'inin dikkatsizlik, yüzde 3'ünün yıldırım, yüzde 48'inin ise bilinmeyen nedenlerle çıktığını ifade eden Kara, dikkatsizlik sonucu çıkan yangınların çoğunluğunun anız ve piknik ateşi ile söndürülmeden atılan sigara izmaritinden kaynaklandığını belirtti.
    2. Cevap: İçi su dolu pet şişe yangın çıkarıyormuş!

  allah allah hiç akla gelcek bişey değil yaw