İç Anadolu bölgesinin coğrafi özellikleri nelerdir

'Türkiyem' forumunda Ezlem tarafından 27 Kas 2010 tarihinde açılan konu

 1. İç Anadolu bölgesinin coğrafi özellikleri nelerdir,İç Anadolu bölgesinin coğrafi özellikleri,İç Anadolu bölgesinin coğrafi konumu,İç Anadolu bölgesinin coğrafi konumu nedir

  Bölge, Ana*dolunun orta kısmında yer alır. Bu konumu sebe*biyle “Orta Anadolu da denir.

  İç Anadolu Bölgesinin yüz ölçümü 151.000 km2 olup, bu alan Türkiye topraklarının %20′sini kaplar. Doğu Anadoludan sonra ikinci büyük bölgemizdir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi dışında diğer bölgelerin hepsiyle komşudur.

  YERYÜZÜ ŞEKİLLERİ

  Bölge, yeryüzü şekilleri bakımından sade bir görünüme sahiptir.

  Yer şekilleri çeşitlilik göstermez. Engebe*li araziler fazla olmadığı için, kara ve demiryolu ulaşı*mına oldukça elverişlidir. Bölgenin çoğu yerinde ge*nellikle 1000 m yükseltiye sahip düzlükler bulunur.En alçak yerleri olan Sakarya ve Kızılırmak vadilerindeki yükselti 700 m civarındadır.

  Bölgenin güneyinde Kuzeydoğu-güneybatı doğrultusunda uzanan dağlar volkanik kökenli dir. Başlıcaları; Hasandağı, Karacadağ, Karadağ, Erciyes Dağı ve Melendiz Dağlarıdır.

  Bölgedeki kıvrım dağları ise doğuda geniş bir alan kaplar. En önemlileri, Ak dağlar, Hınzır Dağı, Tecer Dağı ve Yıldız Dağlarıdır.

  Platolar en fazla bu bölgemizde yer alır. Batıda Haymana ve Cihanbeyli, güneyde Obruk, doğu*da da Bozok (Kızılırmak) plâtolarıyla, Ege Bölgesi sınırı boyunca Yazılıkaya (Bayat) ve Doğu Anado*lu Bölgesi sınırı boyunca da Uzunyayla gibi platolara sahiptir.

  Tuz Gölü çevresi Türkiyenin en büyük kapalı havzasıdır.

  İç Anadolunun bazı ovaları oldukça geniştir. Konya ovası, Türkiyenin en büyük ovasıdır. Eski bir göl tabanıdır. Geniş ovalardan diğeri Tuz Gölünün gü*neyindeki Aksaray Ovasıdır. Haymana platosunun batısındaki Yukarı Sakarya Ovası da geniş alan kaplar. Küçük ovalar olan Eskişehir, Ankara, Kay*seri ve Develi ovaları, platolar arasındaki çukurluklarda yer almaktadır.