İbraniler Tarihi - İbraniler Kimdir?

'Tarih Bölümü' forumunda ZeuS tarafından 26 Haz 2009 tarihinde açılan konu

 1. İbraniler,eski çağlarda Suriye ile Mezapotamya arasında göçebe olarak yaşamışlardır.Sami asıllı bir kavim olan ibraniler daha sonra Filistin’e yerleşmilerdir.
  Burada m.ö 1040’lara doğru bir krallık kurmuşlardır.Bu krallığın başına Hz. Davut geçmiştir. Ve Kudüs şehrini kurarak başkent yapmıştır.
  Oğlu Hz. Süleyman zamanında Akdeniz ülkeleri , Mısır ve Mezapotamya ile ticaret yapılmış ve bu sayede ülke zenginleşmiştir.Hz.Süleyman öldükten sonra İbraniler arasında birlik bozulmuştur.İbraniler İsrail ve Yahudiler olmak üzere ikiye ayrılmışlardır.Bu iki devletin karşılıklı mücadelelerinden yararlanan Asurlular M.Ö 8.yüzyılda İsrail devletine son vermişlerdir.
  M.Ö 6.yüzyılın yarısında da 2.Babil Devleti Yahudi Devletine son vermiştir.Babillliler Yahudileri Babil’e sürmüş ve Mescid-i Aksa’yı da yıkmıştır.

  Pers Hükümdarının Babili Alması Üzerine esaretten kurtulan Yahudiler M.Ö 6.yüzyılda.Kudüs’e gelerek Mescid-i Aksa’yı tekrar kurmuşlardır.Kudüs eski önemini kazanıp dini merkez haline gelmesine rağmen Yahudiler birdaha devlet kuramamışlardır.Sırasıyla Pers,İskender ve Roma imparatorluğunun altında yaşamışlardır.Roma’ya karşı yaptıkları ayaklanma yüzünden yurtlarından sürülmüşlerdir.
  [​IMG]