İbrahim'in Çocukları- F.E Pellers

'Etüt Merkezi' forumunda Blue tarafından 9 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu


  1. İbrahim'in Çocukları F.E. Pelers

    [​IMG]

    New York Üniversitesi'nde Orta Doğu Araştırmaları bölümünde profesör Olan F.E. Peters, 1970 yılından beri, İslamiyet'in, Hıristiyanlık ve Musevilik bağlamında incelenmeye başlanmasından çok önce, bu üç din ile ilgili araştırmalar yapıp, yazılar yazıyordu. Bu kitabın ilk baskısı da 25 yıl önce yayınlandı. Kitabın yıllar içinde kazandığı başarı ve kendi çapında küçük bir efsaneye dönüşmesi, Princeton Üniversitesi Yayınları'nı harekete geçirdi. Profesör Peters'dan kitabın genişletilmiş halini hazırlaması istendi. Böylece bu dinlerle ilgili bilgi sahibi olmak isteyenler için önemli bir referans kitabı ve nitelikli bir kaynak oluştu.
    Elinizdeki araştırma, İbrahim ve Tanrısının birlikte bir ahit yapmasıyla başlamaktadır. Tek Tanrı inancının hikâyesi aslında bu anlaşmanın ve onu sahiplenenlerin tarihidir.
    İnsanlığın İbralim'den günümüze uzanan inanç ve ibadet yolculuğunu, gnostisizmden Kabala öğretisine, ezoterizmden egzoterizme, simya ve okültizmden tarikatlara, Simon Migus'dan Gazali'ye kadar irdelenen sade ve tarafsız bir anlatımla okuyacaksınız. Üç büyük dinin heterodoks ve Ortodoks yaklaşımları, siyasî manevraları, dinsel felsefi doktrinleri ve Tanrı'ya yaklaşma prensipleri tek tek ele alınmaktadır.