İbn-İ Sina Nın Alanı Ve Yaptıkları

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 24 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. İbn-İ Sina Nın Alanı,Yaptıkları
  İbn-İ Sina Nın Alanı Ve Yaptıkları Nelerdir

  İbn-i Sina Buhara yakınları - 1037, Hamedan), filozof, hekim ve çok yönlü Müslüman Fars veya Türk bilim adamıdır.

  El-Kanun fi't-Tıp, (ö.s), 1593, "Tıpta Kanun"(Tıp ile ilgili zamanının bilgilerini ihtiva eder. Orta çağda dört yüz yıl Batı'da ders kitabı olarak okutulmuştur. Latinceye on çevirisi yapılmıştır.

  Kitabü'l-Necat, (ö.s), 1593, ("Kurtuluş Kitabı"Metafizik konularda yazılmış özet bir eserdir. )

  Risale fi-İlmü'l-Ahlak, (ö.s), 1880, Ahlak Konusunda Kitapçık

  İşarat ve'l-Tembihat, (ö.s), 1892, Belirtiler ile ilgili eserdir.

  Kitabü'ş-Şifa, (ö.s), 1927, ("Mantık, Matematik, Fizik ve İlahiyat yani Metafizik konularında yazılmış on bir ciltlik hacimli bir eserdir. Bir çok kereler Latinceye çevrilmiş ve ders kitabı olarak okutulmuştur.

  Mantık bölümü, Mantık , Musiki ve Hitabet kitaplarından meydana gelir.Matematik bölümünde Aritmetik , Geometri ve Astronomi kitapları yer alır.Tabiat veya Fizik bölümünde ise, Fizik, Kimya, Mineraloji

  İbn-i Sina, Kuşyar isimli bir hekimin yanında tıp eğitimi aldı. Değişik konular üzerine 240′ı günümüze gelen 450 kadar makale yazdı. Elimizdeki yazıların 150 tanesi felsefe 40 tanesi de tıp üzerinedir. Eserlerinin en ünlüleri felsefe ve fen konularını içeren çok geniş bir çalışma olan Kitabüş-Şifa (İyileşme Kitabı) ile El-Kanun fit-Tıbdır (Tıbbın Kanunu). Bu ikincisi ortaçağ üniversitelerinde okutulmuştur. Hatta bu eser Montpellier ve Louvainde 1650 yılına kadar ders kitabı olmuştur.

  [​IMG]