İbn-İ Sina Kimdir, ibn-i Sina çalışmaları

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 23 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. İbn-İ Sina Kimdir

  İbn-i Sina filozof, hekim ve çok yönlü Müslüman Fars veya Türk bilim adamıdır.

  İbn-i Sina, Kuşyar isimli bir hekimin yanında tıp eğitimi aldı. Değişik konular üzerine 240'ı günümüze gelen 450 kadar makale yazdı. Elimizdeki yazıların 150 tanesi felsefe 40 tanesi de tıp üzerinedir. Eserlerinin en ünlüleri felsefe ve fen konularını içeren çok geniş bir çalışma olan Kitabü'ş-Şifa (İyileşme Kitabı) ile El-Kanun fi't-Tıb'dır (Tıbbın Kanunu). Bu ikincisi ortaçağ üniversitelerinde okutulmuştur. Hatta bu eser Montpellier ve Louvain'de 1650 yılına kadar ders kitabı olmuştur.

  Samanoğulları sarayı kâtiplerinden Abdullah Bin Sina'nın oğlu olan İbn-i Sina (Batı'da Avicenna adıyla tanınır), babasından, ünlü bilgin Natili'den ve İsmail Zahit'ten ders aldı. Geometri (özellikle Öklid geometrisi), mantık, fıkıh, sarf, nahiv, tıp ve doğabilim üstüne çalışmalar yaptı.

  Farabi'nin el-İbane's aracılığıyla Aristoteles felsefesini ve metafiziğini öğrenip, hastalanan Buhara prensini iyileştirince (997) saray kütüphanesinden yararlanma olanağına kavuştu. Babası ölünce, Cür-can'da Şiraz'lı Ebu Muhammed'ten destek gördü (Tıp Kanunu'nu Cürcan'da yazdı). Çağında tanınan bütün Yunan filozoflarının ve Anadolu doğacılarının yapıtlarını incelemiştir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 8 Tem 2014
 2. Çok teşekkür ederim proje ödevime çok gerekti.Emeğe büyük saygı sağolunnn......
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 8 Tem 2014
 3. benim de sosyal performans ödevime katkısı var sağolun
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 8 Tem 2014
 4. benimde proje ödevime büyük katkı sağladı yazanın elleri dert görmesin sayesinde az yazdımmmmmmmmmmmmmmmmmm
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 8 Tem 2014