Hz. sümeyye kimdir Hayatı özet

'Dini Bilgiler' forumunda anniccha tarafından 9 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu


 1. SÜMEYYE BİNTİ HABBAT ( radıyallahü anha) Hayatı

  İslamda ilk şehid olan hatûn. Meşhur Sahabi Ammar bin Yasir’in (r.a.) annesidir. Hz. Sümeyye, Ebû Cehilin amcası Ebû Huzeyfe bin Mugire’nin cariyesi idi. Ebû Huzeyfe, yanında çalışan Yasir bin amir ile onu evlendirdi. Bu evlilikten Ammar (r.a.) doğdu. Bunun üzerine Ebû Huzeyfe Hz. Sümeyye’yi azad etti.

  Hz. Sümeyye ilk müslümanlardandır. Mekke’de müslüman oldu. İlk İslama giren kadınların yedincisidir. Hz. Yasir, zevcesi Sümeyye, imanlarından vazgeçmeleri için, başta Mahzûmoğulları olmak üzere, Kureyş müşriklerinin en ağır işkencelerine uğradılar. Fakat onlar, imanlarından ve dinlerinden asla vazgeçmediler. Bütün bu sıkıntılara metanetle sabır ettiler.

  Mekke’de Yasir ailesinin kendilerine sahip olacak, onları koruyacak kimseleri yoktu. Bu yüzden onlara daha serbest eziyet yapıyorlardı. Hatta bir defasında, Yasir ailesi ve diğer kimsesiz müslümanlara, zırh giydirip, altta kızgın kum, üstte yakıcı güneş arasında bıraktılar. Bir gün yine Yasir’e, zevcesi Sümeyye’ye, oğulları Ammar ve Abdullah’a (r.anhüm) Batha denilen yerde işkence yapılıyordu. Onların bu halini gören Peygamber efendimiz (s.a.v.) “Sabredin Ey Yasir ailesi! Size vadedilen yer, sizin mükafatınız Cennettir” buyurdu. Resûlullah (s.a.v.) Yasir ailesi için “Allah’ım! Yasir ailesine rahmet ve mağfiretini ihsan et!” diye dua buyurmuşlardır. Bir süre sonra Yasir (r.a.) işkencelere tahammül edemiyerek şehidlik mertebesine kavuştu. İlk erkek şehid oldu. Diğer taraftan, Ebû Cehil de Hz. Sümeyye’ye ağır sözler söyledi. Mızrağı ile yaralıyarak, onu şehid etti.

  Hz. Ammar, annesinin böyle acıklı bir durumda şehid olmasına çok üzüldü. Durumu Resûlullah’a (s.a.v.) arz etti. Yapılan işkencelerin çok fazla olduğunu bildirdi. Peygamber efendimiz (s.a.v.) Ammar’a (r.a.) sabır tavsiye ettikten sonra şöyle dua buyurdular: “Allah’ım! Yasir ailesinden hiç birisine ateş ile azab etme.”

  Bedir gazasında Ebû Cehil öldürüldüğü zaman, Peygamber efendimiz (s.a.v.) Ammar’a (r.a.): “Allahü teala annenin katilini, öldürdü” buyurdu.