Hz. Salih'in Üstün Ahlakı

'Dini Bilgiler' forumunda zamaneanne tarafından 12 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


 1. Hz. Salih'in Üstün Ahlakı Hakkında Bilgi


  Hz. Salih kavmini hak yola yöneltebilmek için ciddi bir mücadele vermiştir. Hz. Salih gibi, Allah'ın resulleri, gönderildikleri toplumun insanlarına Allah'ın dinini tebliğ etmiş, dünyanın bir imtihan yeri olduğunu hatırlatmış ve ancak Allah'ın emirlerini uygulayan kişilerin azaptan kurtulabileceklerini söylemişlerdir. Eğer ısrarla inkarda direnirlerse de mutlaka Allah'ın kendilerine bir azap göndereceğini bildirmişlerdir.

  İman edenler dünyada mutlu ve huzurlu bir hayat yaşarken, inkar edenler kayba uğrayanlar olmuş, azapla karşılaşmışlardır. Ahirette ise dünyadakinden çok daha büyük bir ceza göreceklerdir.

  Hz. Salih de yaratılış delillerini anlatarak kavmini Allah'ı düşünmeye teşvik eden elçilerden biridir. Halkına Allah'ın sonsuz ilmini ve aklını anlamaları için insanın ilk yaratılışını şöyle hatırlatmıştır:

  " "Ey kavmim, Allah'a ibadet edin, sizin O'ndan başka ilahınız yoktur. O sizi yerden (topraktan) yarattı ve onda ömür geçirenler kıldı. Öyleyse O'ndan bağışlanma dileyin, sonra O'na tevbe edin. Şüphesiz benim Rabbim, yakın olandır, (duaları) kabul edendir." (Hud Suresi, 61)

  Ayrıca, Hz. Salih kavmine, sahip oldukları nimetlerin gerçek sahibi olan Allah'tan korkup sakınmalarını, yeryüzünde bozgunculuk çıkarmamalarını ve kendisine itaat etmelerini de hatırlatmıştır. Eğer bunu yapmazlarsa Allah'ın onları yaşadıkları yerde güven içinde bırakmayacağını şu sözleriyle anlatmıştır:

  "Siz burada güvenlik içinde mi bırakılacaksınız?"
  "Bahçelerin, pınarların içinde,"
  "Ekinler ve yumuşak tomurcuklu göz alıcı hurmalıklar arasında?"
  "Dağlardan ustalıkla zevkli evler yontuyorsunuz."
  "Artık Allah'tan sakının ve bana itaat edin."
  "Ve ölçüsüzce davrananların emrine itaat etmeyin."
  Ki onlar, yeryüzünde bozgunculuk çıkarıyor ve dirlik-düzenlik kurmuyorlar (ıslah etmiyorlar)." (Şuara Suresi, 146-152)